Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
İçişleri Bakanlığı, tam kapanma sürecinde muafiyet kapsamında olan sektör çalışanlarına yönelik şu ana kadar e-devlet üzerinden İçişleri Bakanlığı e-başvuru sisteminden 7 milyon 30 bin 446 'çalışma izni muafiyet' belgesi düzenlendiğini duyurdu.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Rating, Türk bankaları için kredi notlarını teyit etti. Halkbank'ı negatif izlemede tutmayı sürdürdü.

Türkiye ile Mısır arasındaki görüşmeler yeniden başlıyor. İki ülkenin heyetleri Kahire'de bir araya gelecek. Mısırlı yetkililerle yapılacak görüşmelerde ikili ilişkilerin normalleştirilmesi ele alınacak.

Nisan ayında reel efektif döviz kuru, 62,29 ile Aralık'ta kaydedilen seviyelere geriledi

ABD
ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD ekonomisinin yüksek hükümet harcamaları nedeniyle aşırı ısınmasını önlemek için faiz oranlarının ılımlı bir şekilde artması gerekebileceğini söyledi. Yellen, sonrasında yaptığı açıklamada faiz artışlarının öngördüğü veya önerdiği bir şey olmadığının altını çizdi.

ABD'nin eski Başkanı Donald Trump, "2024 seçimlerine ilişkin kararım hakkında doğru zamanda bir duyuru yapıyor olacağım" dedi.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Biden yönetiminin enflasyonist riskleri çok ciddiye aldığını ve önerdikleri ekonomik planların bu riskleri hesaba kattığını söyledi.

ABD'de Mart ayında dış ticaret açığı 74,4 milyar dolarla rekor seviyeye yükseldi.

Avrupa
İngiltere Başbakanı Boris Johnson 6 Mayıs’ta gerçekleşecek seçimler öncesi yaptığı açıklamada karantina kısıtlamalarının 21 Haziran’da kaldırılabileceğini söyledi

Avrupa İlaç Ajansı, Çin'in Sinovac firması tarafından üretilen COVID-19 aşısı için ön değerlendirme sürecini başlattığını açıkladı.

Almanya Adalet Bakanı Christine Lambrecht, Covid-19 aşısının her iki dozunu da yaptıranlar için Covid-19 sınırlamalarının gevşetilmesine yönelik teklifin bakanlar kurulunun onayını aldığını söyledi.

İngiltere İmalat PMI, Nisan ayında 60,9 seviyesine yükseldi.

Dünya
IMF Başkanı, Kristalina Georgieva bu yıl kurumlar vergisi konusunda küresel bir anlaşma için iyimser olduklarını söyledi.

BioNTech CEO'su Uğur Şahin, şirketin COVID-19 aşısının daha uzun süre saklanabilecek yeni sürümü için onay başvurusu hazırlığında olduğunu açıkladı.