Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
İçişleri Bakanlığı esnafın şikayetçi olduğu zincir marketlerin farklı ürün gruplarında satış gerçekleştirmesi konusunda düzenlemeye gitti. 81 il valiliğine "Market Tedbirleri" konulu genelgeye göre 7 Mayıs'tan itibaren marketlerde vatandaşların zorunlu temel ihtiyaçları kapsamındaki ürünlerin dışında herhangi bir ürün satışına izin verilmeyecek.

Türkiye İmalat PMI, Nisan ayında 50,4 olarak gerçekleşti.

TÜİK tarafından rakamlara göre Nisan ayında TÜFE aylık yüzde 1.68, yıllık yüzde 17.14 arttı.

ABD
Fed Başkanı Jerome Powell, ABD'nin ekonomik toparlanmanın gerçek anlamda ilerleme sağladığını ancak kazançların eşit dağıtılmadığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın saldırgan davranışlarda bulunması durumunda ABD’nin buna karşılık verme konusunda net olduğunu belirtti.

ABD Başkanı Joe Biden, Donald Trump yönetiminin 2021 mali yılı için belirlediği 15 bin mülteci kabulü kotasını 62 bin 500'e çıkardı.

Fed tarafından ABD bankalarının kredi yetkilileri ile yapılan anket, işletme ve hanehalkı kredilerinin çoğu için standartların, şartların 2021 yılının ilk çeyreğinde gevşetildiğini ortaya koydu.

ABD İmalat PMI Nisan ayında 1,4 artarak 60,5 seviyesinde gerçekleşti.

ABD’de ISM imalat endeksi Nisan’da 60.7’ye geriledi.

Avrupa
Avrupa Birliği, COVID-19 aşısı yaptıran kişilerin seyahat kısıtlamalarını kaldırmaya yönelik bir çalışma başlatıldığını açıkladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, Çin ve Rusya gibi devletler karşısında, aynı değerleri paylaşan ve çok taraflı sistemi korumak isteyen ülkeler topluluğu konusunda artan talep ve ihtiyaç olduğunu söyledi.

Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier, Alman çelik sanayisinin yeşil olarak yeniden yapılanmasında destekleyeceklerini söyledi.

Euro Bölgesi İmalat PMI Endeksi nihai 62.9 olarak 24 yılın zirvesine çıktı

Almanya İmalat PMI endeksi 66.2 seviyesinde gerçekleşti.