Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul’un tamamlanacağını ve projenin Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgisi olmadığını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya’nın Türkiye’ye uyguladığı seyahat kısıtlamasının arkasında siyasi bir gerekçe görmediğini söyledi.

COVID-19 tedbirleri kapsamında Türkiye genelinde sokağa çıkma kısıtlaması başladı.

Hazine, 16 Nisan 2021 valörlü, 12 Nisan 2024 itfa tarihli altın tahvili ve altına dayalı sukuk ihracı gerçekleştirdi.

ABD, 2 savaş gemisinin Karadeniz'e geçmeyeceğini Türkiye'ye bildirdi.

ABD
Fed Başkanı Jerome Powell, varlık alımlarının bankanın hedeflerinde ilerleme kaydettiğinde azaltılacağını belirterek bunun büyük olasılıkla faiz oranlarının artırılmasından önce olacağını ifade etti.

Fed tarafından yayımlanan Bej Kitap Raporu’nda ekonomik aktivitenin Şubat sonundan Nisan başına kadar ılımlı bir şekilde hızlandığı belirtilirken tüketici harcamalarının güçlendiği bildirildi.

New York Fed Başkanı John Williams, ekonomi pandemiden toparlandıkça kısa vadede enflasyonda oynaklık olabileceğini, ancak genel fiyat artışların bastırılmış olmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Avrupa
ECB Başkanı Christine Lagarde, ekonomide tam toparlanma sağlanana kadar parasal ve mali teşviklere son verilemeyeceğini söyledi.

İsveç, Danimarka ve Hollanda, Johnson and Johnson'ın ürettiği COVID-19 aşısının kullanımını durdurdu.

Belçika'da COVID-19’a karşı alınan bazı tedbirlerin gevşetilmesine ve uygulanan seyahat yasağının kaldırılmasına karar verildi. Ülkeye "gerekli olmayan" giriş ve çıkışları yasaklama kararı 19 Nisan'da kalkacak.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, BioNTech-Pfizer'ın ikinci çeyrekte 50 milyon ilave doz aşı teslim edeceğini açıkladı.

Asya
Çin, ABD'nin eski devlet görevlilerinden oluşan bir grubu Tayvan'a göndermesinin bölgedeki gerginliği artırdığını belirterek, bunun Tayvan'ın Çin'in bir parçası olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğini söyledi.

Dünya
Ermenistan Başbakanı Paşinyan, nisanın son on günü içinde görevinden istifa edeceğini açıkladı.

Petrol
ABD resmi kaynaklarına göre ham petrol stokları, geçtiğimiz hafta 5 milyon 899 bin varil azaldı.

Uluslararası Enerji Ajansı'nın raporuna göre, küresel petrol talebinin bu yıl geçen yıla göre günlük yaklaşık 5,7 milyon varil artışla 96 milyon 700 bin varil seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.