Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, D-8 Teşkilatı 10. Zirve Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, "Ülkelerimizi kur kaynaklı risklerden korumak için yerel parayla ticarete ağırlık vermemiz şarttır. D-8'i günümüzün ihtiyaçlarına göre yenilemeli, proje ve sonuç odaklı bir yapıya dönüştürmeli, karar alma süreçlerini hızlandıracak adımlar atmalıyız." dedi.

Yurt içi yerleşiklerin döviz mevduatı geçtiğimiz hafta 2 milyar 468 milyon dolar düşüş gösterdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Kanunu'nun 22/A maddesi uyarınca, Banka Meclisi üyelerinden Prof.Dr. Elif Haykır Hobikoğlu Para Politikası Kurulu Üyesi olarak görev yapmak üzere seçildi.

ABD
Fed Başkanı Jerome Powell, ABD ekonomisindeki toparlanmanın hala dengesiz ve toparlanmadan uzak olduğunu ve ABD’de yükselen enflasyonun geçici olacağını söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, küresel ekonomide kalıcı bir ayrışmayla karşılaşılabileceğini belirterek, büyük ekonomileri güçlü bir toparlanma için önemli miktarda yeni mali destek sağlamak için gayret göstermeye çağırdı.

ABD Ticaret Bakanlığı, Çin'in askeri modernizasyon çabaları ve kitle imha silahları programlarını destekledikleri gerekçesiyle 7 Çinli teknoloji merkezi ve şirketinin kara listeye eklendiğini duyurdu.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, İngiltere varyantı olan mutant COVID-19’un ABD'deki en baskın virüs türü haline geldiğini açıkladı.

ABD ilk işsizlik başvuruları, geçtiğimiz hafta 744 bin seviyesinde gerçekleşti.


Avrupa
ECB Başkanı Christine Lagarde, COVID-19 salgını ve buna karşı tedbirlerin Euro Bölgesi’nde ekonomik faaliyetleri kısa vadede olumsuz etkilemeye devam edeceğini belirterek, ekonomik faaliyetlerin salgın tedbirlerinin kaldırılmasıyla toparlanacağını söyledi.

ECB'nin son toplantısına ait tutanaklarda, toparlanmanın önümüzdeki 2 yıl boyunca mali desteğe dayanacağı belirtildi. ECB, tahvil getirilerindeki artışın sınırlı olduğu görüşünü korurken bu artışın ABD'deki gelişmelerin bir yansıması olduğu vurgulandı.

İtalya Başbakanı Mario Draghi, ekonomiyi desteklemek için bu ay açıklayacakları yeni teşvik paketinin muhtemelen 32 milyar eurodan daha  büyük olacağını söyledi

Almanya fabrika siparişleri, Şubat ayında yüzde 1,2 yükseliş kaydetti.

Mart ayında İngiltere İnşaat PMI 61,7 seviyesine yükseldi.

Asya
Japonya Maliye Bakanı Taro Aso, G20'nin kurlar konusundaki duruşuna yönelik son açıklamasının, üye üyelerin rekabet avantajı kazanmak için kurlara müdahaleye başvurmamalarını sağlayacağını söyledi.

Dünya
İspanya, AstraZeneca aşısının 60 yaş, Avustralya ise 50 yaş altına yapılmasını durdurdu.

Uluslararası Para ve Finans Komitesi, küresel finansal koşulların hızla sıkılaşması durumunda artan finansal kırılganlıkların risk oluşturabileceğini belirterek, para politikasının uygun olan yerlerde merkez bankalarının işleviyle uyumlu olarak destekleyici kalması gerektiğini bildirdi

Petrol
Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Salman, OPEC+'ın üretim kotaları konusunda doğru kararı aldığını düşündüklerini söyledi.