Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB ile ilişkileri yeniden rayına oturtmak için olduklarını söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross, ikili ekonomik ilişkilerin ele alındığı bir görüşme gerçekleştirdi.

Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Batı Şeria'da yasa dışı yerleşim yeri inşasına yönelik planları onaylayacağı yönündeki açıklamalarının endişeyle karşılandığını bildirdi.

TCMB repo ihalesiyle piyasaya yaklaşık 44 milyar lira fonladı.

Deutsche Bank Orta Doğu ve Doğu Avrupa Araştırma Müdürü Christian Wietoska, kurumunun TCMB’den 2021 yılının ilk çeyreğinde 100 baz puanlık faiz artışı beklediğini açıkladı.

ABD
ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, anayasanın 25. ek maddesini kullanarak Başkan Donald Trump'ın görevden alınmasına yönelik herhangi bir adım atmayacağını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, geçen haftaki Kongre baskını hususunda, "Ben şiddet istemiyorum, hiç istemedim." açıklamasında bulunurken, kendisine yönelik azil sürecini de cadı avının devamı olarak nitelendirdi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, para politikasında ayarlamaya gitmeyi ve Fed'in varlık alımlarının hızını veya büyüklüğünü değiştirmeyi tartışmak için çok erken olduğunu söyledi.

St. Louis Fed Başkanı James Bullard ve Boston Fed Başkanı Eric Rosengren Fed’in varlık alım programını yakın zamanda küçültmeyi düşünmediğine yönelik açıklamalarda bulundu.

ABD NFIB Küçük İşletme İyimserlik Endeksi, Aralık ayında 95,9’a geriledi.

Avrupa
Almanya Başbakanı Angela Merkel, COVID-19 karantinasının 10 hafta uzatılabileceğini söyledi.

İngiltere Başbakanlık Sözcüsü Jamie Davies, İngiltere ve Avrupa Birliği arasında finansal servislerde iş birliği için karşılıklı mutabakat bildirisi görüşmelerinin bu hafta başlayacağını açıkladı.

İngiltere Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen yolcuların İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda ziyaretlerinde 10 günlük karantinaya girmeleri gerektiği duyuruldu.

Hollanda'da 15 Aralık'tan bu yana yürürlükte olan COVID-19 kısıtlamaları 9 Şubat'a kadar uzatıldı.

AB Komisyonu Sağlık ve Gıda Güvenliği Direktörü Gallina, AstraZeneca aşısının ay sonunda AB'den onay alabileceğini dile getirdi.

Dünya
İran Dışişleri Bakanlığı, ABD yönetiminin Küba'yı teröre destek veren ülkeler listesine yeniden eklemesini kınadı.

Petrol
Tanker izleme kuruluşu Petro-Logistics verilerine göre OPEC+'ın üretim kotalarına uyumu yüzde 75'e indi. Oran, 2020 yılı Mayıs ayından bu yana en düşük seviyeye işaret ediyor.

Asya
Çin Devlet Başkan Xi Jinping, zaman ve koşulların Çin için uygun olduğunu ve ülkenin uzun vadede kazançlı çıkacağına güveninin tam olduğunu belirtti.