Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, açıklamalarda bulundu. Albayrak, Türkiye’nin kredi notunun makroekonomik gerçeklerle uyuşmadığını, ve sermaye kontrolünün söz konusu olmadığını söyledi.

2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’nda sermaye piyasalarına yönelik halka arzlara ilişkin vergi avantajlarından kamu-özel işbirliği projelerinin finansmanında sermaye piyasaları araçlarının kullanılmasına kadar birçok tedbir yer aldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin telefonda görüştü. Görüşmede Suriye ve Dağlık Karabağ'da yaşanan gelişmeler ele alındı.

TCMB resmi rezerv varlıkları, Eylül ayında bir önceki aya göre yüzde 4,9 azalarak 79,7 milyar dolar oldu.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada yaş haddi ve malulen emeklilik dışında emeklilik işlemlerinin tesis edilmeyeceği ve salgın sürecinde istifa taleplerinin kabul edilmeyeceği duyuruldu.

Sermaye şirketlerinde uygulanan yüzde 25 kar payı dağıtım sınırı, yıl sonuna kadar uzatıldı.

ABD
ABD Senatosu oturumlarına 3 Kasım seçimlerine kadar son verildi.

ABD Başkanı Donald Trump, seçim öncesinde mali teşvik paketinin yetişmeyeceğini, ve bunun sebebinin Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi olduğunu söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump, Kanada'dan yapılan ham alüminyum ithalatına uygulanan tarifeleri kaldıran karara imza attı.

ABD ve Hindistan, uydu verilerinin paylaşımını içeren bir askeri anlaşmayı imzaladı.

ABD'de dayanıklı mal siparişleri Eylül ayında yüzde 1,9 artarak yüzde 0,5'lik beklentisini aştı. Çekirdek dayanıklı mal siparişleri yüzde 0,8 artış kaydederek yüzde 0,4'lük beklentiyi geride bıraktı.

S&P/Case Shiller Konut Fiyatları Endeksi Ağustos ayında yıllık olarak yüzde 5.2 seviyesinde gerçekleşti.

ABD Konut Fiyat Endeksi Ağustos ayında aylık yüzde 1.5, yıllık ise yüzde 8 arttı.

Avrupa
Avrupa Konseyi Başkanı Charles Michel, Avrupa'da COVID-19 salgınında gelinen noktanın alarm verici olduğunu ve bir trajediden kaçınmak için harekete geçmek gerektiğini belirtti.

Avrupa Merkez Bankası'nın parasal ve ekonomik gelişmeler incelediği çeyreklik kredi anketinde, Euro Bölgesi'nde faaliyet gösteren bankaların kredi standartlarını sıkılaştırdığı belirtildi.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, açıklamasında ülkesinin terör tehdidi ile karşı karşıya olduğunu belirtti.

Dünya Sağlık Örgütü, Avrupa'da COVID-19 sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının hızla arttığı uyarısında bulundu.

Birleşmiş Milletler'in Belarus özel raportörü Anais Marin, açıklamasında Belarus hükümetinin kendi halkına baskı uygulamaktan vazgeçmesi gerektiğini belirtti.