Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fransız mallarına yönelik boykot çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı seçilen Ersin Tatar ile gerçekleştirdiği görüşme sonrasında Türk tarafının Kıbrıs'ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözümden yana olduğunu söyledi.

BDDK, 1 Kasım 2020'den itibaren, Aktif Rasyosu hesaplanmasına, yurt içi bankaların yurt içindeki diğer bankalara kullandırdıkları 1 yıldan uzun vadeli yabancı para kredileri ve sendikasyon kredilerini dahil edeceğini duyurdu.

Türkiye, Doğu Akdeniz’e ilişkin yayımlamış olduğu 28 Ekim tarihini kapsayan NAVTEX’i bir defaya mahsus olmak üzere iptal etti.

Kısa çalışma ödeneği, işçilerin işten çıkarılmasını önleyen fesih yasağı ve nakdi ücret desteği uygulamaları Cumhurbaşkanı kararlarıyla 2 ay uzatıldı.

Türkiye kapasite kullanımı, Ekim ayında 0.3 artarak 74,9 seviyesinde gerçekleşti.

ABD
ABD Başkanı Donald Trump’ın Yüksek Mahkeme yargıçlığına gösterdiği aday olan Amy Coney Barrett’ın adaylığı, Senato’da onaylandı.

Beyaz Saray Ekonomi Danışmanı Larry Kudlow, Demokratların yapmış olduğu teşvik paketi teklifi ile Trump yönetiminin arasında hala büyük farklar bulunduğunu belirtti.

İran Petrol Bakanı ve Bakanlığı, ABD tarafından yaptırım listesine alındı.

ABD'de yeni konut satışları, Eylül ayında 959 bin seviyesinde gerçekleşti.

Avrupa
Fransa Ticaret Bakanı Frank Riester, Fransa’nın Türkiye’ye boykot konusunda misilleme yapmayı düşünmediğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından yapılan açıklamada Avrupa’nın COVID-19 salgınının yeni merkez üssü olduğu ve Avrupalı devletlerin salgınla mücadeleyi ivedilikle hızlandırması gerektiği belirtildi.

29 Ekim’i kapsayacak şekilde Yunanistan tarafından ilan edilmiş NAVTEX iptal edildi.

Almanya IFO iş ortamı endeksi Ekim ayında 92,7 ile 93 seviyesinde bulunan beklentilerin altında kaldı. Anlık değerlendirme endeksi 89.8 olan beklentilerin üzerinde 90,3 seviyesinde açıklandı. Beklenti endeksi, 96,5 olan beklentinin altında, 95 seviyesinde gerçekleşti.

Asya
Çinli yetkililer, Boeing Defense, Lockheed Martin ve Raytheon'a yaptırım uygulanacağını açıkladı.