Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Türkiye-Rusya ilişkilerini geliştirmeye yönelik adımların ele alındığı görüşmede, Azerbaycan-Ermenistan meselesi ile Suriye ve Libya’daki durum da değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz'deki doğal gaz sahasında yeni rezervin cumartesi günü açıklanacağını söyledi. Erdoğan, gündemde erken seçimin kesinlikle olmadığını da belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 1-13 Ekim döneminde ihracatın ithalatı karşılama oranının yüzde 92,1 olduğunu, altın hariç bu oranın ise yüzde 101,8’e çıktığını açıkladı.

TCMB geleneksel yöntemle açtığı bir ay vadeli repo ihalesinde ortalama yüzde 13,22 basit faizle piyasayı 10 milyar TL fonladı.

Goldman Sachs, TCMB’nin politika faizini yıl sonuna dek yüzde 17'ye yükseltebileceğine yönelik öngörüsünü içeren bir rapor yayımladı.

ABD
ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD olarak İran ile mücadele kapsamında Suudi Arabistan'a güçlü silah satışları yapmaya kararlı olduklarını söyledi.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD Kongresi'ndeki Demokratları,  koronavirüsün ekonomik etkileri ile mücadele için yeni bir yardım paketi üzerinde seçimlerden önce uzlaşma sağlanmamasını istemekle suçladı

Fed Başkan Yardımcısı Richard Clarida, açıklamasında ABD ekonomisinin salgın öncesi döneme dönmesine en az bir yıl olduğunu söyledi.

ABD ÜFE Eylül ayında yıllık ve aylık olarak yüzde 0.4 arttı. Çekirdek ÜFE ise aylık olarak yüzde 0.4, yıllık olarak ise 1.2 seviyesinde gerçekleşti.

Avrupa
Almanya Şansölyesi Angela Merkel, AB ile İngiltere arasında Brexit kapsamında bir ticaret anlaşmasının herkesin menfaatine olacağını belirterek İrlanda'yı hayal kırıklığına uğratmayacaklarını söyledi. Merkel, öte yandan son günlerde artış gösteren COVID-19 vaka sayılarından duyduğu endişeyi dile getirerek tedbirleri sıkılaştırabileceğini belirtti.

Fransa'da COVID-19 önlemleri kapsamında 17 Ekim Cumartesi itibarıyla sokağa çıkma yasağı uygulanacağı açıklandı.
İngiltere Başbakanı Boris Johnson, bugün başlayacak AB liderler zirvesi öncesinde Avrupa Konseyi Başkanı  ve AB Komisyonu Başkanı ile telefonda görüştü. Johnson, Brexit  sonrası ticaret anlaşması için müzakerelerde ilerleme sağlanamamasından hayal kırıklığına uğradığını söyledi

Asya
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Shenzen'de gerçekleştirdiği konuşmasında teknoloji ve diğer stratejik endüstrilerde ABD ve onun müttefiklerinin Çin'in yükselişini engelleme çabalarına rağmen dünya lideri olma planlarında ileriye gitme sözü verdi.

Çin'de Eylül ayında TÜFE geçen yılın aynı ayına göre yüzde 1,7 arttı. 

Dünya
Dünya Ticaret Örgütü, Washington yönetiminin Boeing'e sağladığı yasa dışı desteklemelerinden ötürü Avrupa Birliği'nin, ABD'ye yaklaşık 4 milyar dolarlık ilave gümrük vergisi uygulamasına onay verdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'da ikinci COVİD-19 aşısının tescillendiğini duyurdu.

IMF, petrol fiyatlarının bu yıl varil başına 41,7 dolar, 2021’de ise varil başına 46,7 dolar olacağına dair öngörüsünü yayımladı.