Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
OECD, yayımladığı Ara Dönem Ekonomik Görünüm Raporu’nda Türkiye ekonomisine ilişkin 2020 yılı daralma tahminini yüzde 4,8’den yüzde 2,9’a düşürdü. 2021 yılında ise rapora göre Türkiye ekonomisinin yüzde 3,9 büyüme göstermesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile Doğu Akdeniz’deki gerilim hakkında bir video konferans görüşmesi gerçekleştirdi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's 13 Türk bankasının kredi notunu düşürdü.

Türkiye'de COVID-19 aşısının ilk gönüllü uygulaması Hacettepe Üniversitesi’nde sağlık çalışanlarına yapıldı.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, açıklamasında KKTC'de garantörler ve tarafların katılımıyla siyasi süreci yeniden başlatmayı planladığını söyledi.

ABD
FED, dün gerçekleştirilen toplantı sonucunda politika faizinde değişikliğe gitmeyerek yüzde 0-0,25 bandında faizi sabit tuttu.

Fed Başkanı Jerome Powell, gerçekleştirdiği basın toplantısında enflasyon yüzde 2’ye ulaşana ve üzerinde ılımlı seyredene kadar ABD’de faizlerin değişmeyeceğini ve Fed’in varlık alımlarında gereksinime göre ayarlamaya gidebileceğini duyurdu.

Fed Ekonomik Projeksiyonlarında yıl sonu daralma beklentisi yüzde 6,5’den yüzde 3,7’ye, yıl sonu işsizlik oranı beklentisi yüzde 9,3’ten yüzde 7,6’ya ve yıl sonu enflasyon beklentisi ise yüzde 0,8’den yüzde 1,2’ye revize edildi.

ABD Başkanı Donald Trump, COVID-19 aşısının Ekim ayı ortasında ülke içinde dağıtıma hazır olacağını duyurdu.

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada COVID-19 salgınıyla mücadelede sürü bağışıklığı stratejisinin hiçbir zaman ABD yönetimi tarafından benimsenmediği söylenildi.

ABD Perakende Satışları Ağustos ayında aylık bazda yüzde 0,60, yılın aynı döneminde ABD Çekirdek Perakende Satışları ise aylık bazda yüzde 0,70 seviyelerinde gerçekleşti.

Avrupa
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, açıklamasında Türkiye’nin Oruç Reis sondaj gemisinin limana dönmesini bölgedeki gerilimin azalması yönünde olumlu bir adım olarak niteledi.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, açıklamalarında COVID-19 salgınıyla mücadele kapsamında ikinci bir ulusal çapta karantinanın ülke için mali açıdan felaket olacağını ve AB’nin İngiltere ile yapmak istediği ticaret anlaşmasında iyi niyetli davranmadığını düşündüğünü söyledi.

İngiltere TÜFE, Ağustos ayında aylık bazda yüzde -0,40, yıllık bazda ise yüzde 0,20 olarak açıklandı. Yılın aynı döneminde İngiltere Çekirdek TÜFE ise aylık bazda yüzde -0,60, yıllık bazda ise yüzde 0,90 seviyelerinde gerçekleşti.

Asya
Japonya Merkez Bankası, politika faizini yüzde -0,1 oranında sabit tuttu.

Petrol
OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo, 2021'e kadar hafif bir toparlanma görüleceğini ve talep artışının ve üretim kesintisinin uyumluluk beklentisiyle desteklendiğini belirtti.

ABD DOE Ham Petrol Stokları, 11 Eylül haftasında 4 milyon 389 bin varil azalma yönünde gerçekleşti. Yılın aynı döneminde ABD DOE Cushing Petrol Stoklarında 74 bin varil azalma görüldü.

Dünya
OECD, ekonomik daralmanın Haziran ayında tahmin edildiği ölçüde sert olmayacağını ve ekonomilerin bir süre daha hükümetler veya merkez bankalarının desteğine ihtiyaç duyacağını ifade etti.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, açıklamasında İsrail'e üs vermek isteyen Arap ülkelerinin bunun sonuçlarından sorumlu olacağını söyledi.

Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac, Ekim ayı sonunda görevini devredeceğini açıkladı.