Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Kıbrıs açıklarında çalışmalarını yürüten Yavuz sondaj gemisinin görev süresi yeni yayımlanan NAVTEX ile 12 Ekim'e kadar uzatıldı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından dün gerçekleştirilen iki ihalede Hazine 3,3 milyar TL tutarında borçlanmaya gitti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan’a Doğu Akdeniz gerginliği hakkında önkoşulsuz diyalog çağrısında bulundu.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Türk ve Yunan askeri heyetleri tarafından NATO Karargahı’nda teknik toplantı gerçekleştirildiği bildirildi. Askeri heyetler arasındaki bir sonraki toplantının 17 Eylül tarihinde yapılması planlanıyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, açıklamasında gereken zamanda gereken adımları atmaktan çekinilmeyeceğini ifade etti.

ABD
ABD Başkanı Donald Trump, açıklamasında COVID-19 salgınına gereken önemi vermediği iddialarını yalanladı. Trump, COVID-19 aşısının 3 ile 4 hafta arasında hazır olabileceğini belirtti.

Dünya Ticaret Örgütü tarafından yapılan açıklamada ABD’nin Çin mallarına tarife uygulayarak uluslararası kuralları ihlal ettiiği belirtildi.

ABD Sanayi Üretimi, Ağustos ayında aylık yüzde 0,40, yıllık ise yüzde -7,70 seviyelerinde gerçekleşti.

ABD Kapasite Kullanım Oranı, Ağustos ayında yüzde 71,40 oldu.

Avrupa
Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, açıklamasında Yunanistan’ın Türkiye'den somut adım görmesi durumunda görüşmeye hazır olduğunu belirtti.

ECB Yönetim Kurulu üyesi Fabio Panetta, açıklamasında güncel enflasyon görünümü ışığında ECB'nin aldığı politika önlemlerinin henüz tatmin edici olmadığını vurguladı.

İngiltere İşsizlik Oranı, Temmuz ayında yüzde 4,1 değerinde açıklandı.

Euro Bölgesi ZEW Beklenti Anketi, Ağustos ayında 51,5 olarak açıklandı.

Almanya ZEW Beklenti Anketi, Eylül ayında 77,4 seviyesinde gerçekleşti. Yılın aynı döneminde Almanya ZEW Mevcut Durum Anketi -66,2 oldu.

Asya
Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Çin’in, ABD'yi Tayvan ile ekonomik görüşmelerde bulunmaması konusunda uyardığı öğrenildi.

Japonya’da iktidardaki LDP başkanlığına seçilen Suga Yoshihide, Japonya Başbakanı olarak seçildi. Yoshihide, eski Başbakan Shinzo Abe’nin politikalarını yürüteceğini ve kabinede değişikliğe gitmeyeceğini açıkladı. Öte yandan Abe kabinesi, Başbakanlık seçimi öncesinde toplu istifasını sundu.

Petrol
Uluslararası Enerji Ajansı tarafından yapılan açıklamada COVID-19 vaka sayıları arttıkça petrolde görünümün kırılganlaştığı ve yılın kalanında petrol stoklarının düşünüldüğü kadar keskin azalmayacağı belirtildi.

Dünya
İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn arasında varılan ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik anlaşmaların Beyaz Saray'da imzalandığı bildirildi.