Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, dün açıklanan güven endeksi verileri ve Borsa İstanbul endekslerinden iki sıfır atılması ile ilgili paylaşımlarda bulundu. Albayrak, açıklanan güven endeksi verilerinin temmuz ayında aylık bazda hizmet, perakende ve inşaat sektörlerinde gösterdiği artışları sevindirici olarak değerlendirirken, Borsa İstanbul endekslerinde iki sıfır atılmasını yeni bir dönem olarak niteledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, düzenlediği basın toplantısında Türkiye’nin AB ve NATO olan ilişkileri ve Libya’da yaşanan süreci ele aldı. AB ile olan seyahat kısıtlamasını objektif kriterlerden uzak olarak nitelendiren Çavuşoğlu, NATO’nun müttefiki ülkeler arasında dayanışmanın tam olması gerektiğini söyledi. Aynı zamanda Çavuşoğlu, Libya’daki süreçte askeri bir çözümle bir yere varılamayacağının altını çizdi.

İmalat sanayi genelinde kapasite kullanım oranı, Temmuz ayında %70,7, yılın aynı döneminde Türkiye reel kesim güven endeksi ise 100,7 değerinde açıklandı.

ABD

ABD’de Cumhuriyetçi senatörler 1 trilyon dolarlık yeni teşvik paketi teklifini Senato’ya sundu. Paketin içinde doğrudan yardımlar, 31 Temmuz’da sona erecek olan haftalık işsiz yardımının uzatılması, okulların yeniden açılması, eyaletlerin COVID-19 ile mücadele kapasitesinin arttırılması ve küçük işletmelere yönelik iyileştirmelerin bulunduğu aktarıldı. Teklif Senato’dan onay alırsa Temsilciler Meclisi’ne ve sonra yasalaşması için ABD Başkanı Donald Trump’ın onayına gönderilecek.

ABD’nin Houston kentinde bulunan Çin Başkonsolosluğuna ABD Federal ajanları ve güvenlik güçlerince baskın yapıldığı bildirildi. Öte yandan ABD’nin Çin’in Chengdu kentinde bulunan konsolosluğu da kapatıldığı aktarıldı.
Çinli ve ABD'li yetkililerin faz 1 ticaret anlaşmasındaki ilerlemeyi görüşmek için yakında bir araya gelmeleri beklendiği bildirildi. Faz 1 ticaret anlaşmasına göre, Çin Başbakan Yardımcısı Liu He ve ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer'in anlaşmadaki ilerlemeyi gözden geçirmek için her 6 ayda bir bir araya gelmeleri gerektiği vurgulandı.

ABD dayanıklı tüketim malları siparişleri Haziran ayında aylık olarak %7,30 değerinde gerçekleşti. Yılın aynı döneminde çekirdek dayanıklı tüketim malları siparişleri ise aylık bazda %3,30 seviyesinde açıklandı.

Avrupa

Çin’in resmi televizyon kanalı CGTN için İngiltere’de yayın yasağı gündeme geldi. İngiliz medya denetim kuruluşu Ofcom’un, CGTN hakkında tarafsızlık kurallarını ihlal etmek ve haberlerinde İngiliz gazetecilerin de dahil olduğu baskı altında alınan itirafları geçirmek gerekçeleriyle soruşturma başlattığı aktarıldı.

Almanya IFO beklentiler endeksi Temmuz ayında 97 seviyesinde açıklandı. Yılın aynı döneminde Almanya IFO anlık değerlendirme 84,5 değerinde, Almanya IFO iş ortamı endeksi ise 90,5 değerinde gerçekleşti.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), COVID-19 pandemisinin dünyanın bugüne dek karşılaştığı en ciddi ve kötü küresel sağlık krizi olduğunu açıkladı. DSÖ Başkanı Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus global çapta vaka sayısınını son altı haftada iki katına çıktığının altını çizdi.

Uluslararası kredi kuruluşu Fitch Ratings, COVID-19 salgınının ekonomilerde neden olduğu resesyonun gelecek yıllarda da kendini göstermeye devam edeceğini bildirdi.