Ekonomik Gelişmeler

Türkiye 

Botaş, sanayiye verilen doğalgaz fiyatlarında yaklaşık %10 indirim yaptığını duyurdu. 

Sanayiciye yönelik doğal gaz fiyat indirimini değerlendiren Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, indirimin ekonominin ve sanayinin hızlı toparlanmasına katkı sağlayacağını belirtti. 

Rusya Ulaştırma Bakanı Ditrih açıklamasında, Türkiye'nin 15 Temmuz'da Rusya ile hava yolu ulaşımını tekrar başlatmaya yönelik teklifini değerlendirdiklerini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı V. Putin ve İran Cumhurbaşkanı Ruhani, bugün saat 14.00'te video konferans yoluyla Suriye konusunu görüşecekleri söyleniyor. 

ABD 

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Müşterek Taarruz Uçağı F-35'in bazı parçaları için 2022'ye kadar Türk şirketleri ile çalışmaya devam edeceğini açıkladı.

ABD'nin Çin'in Hong Kong'u konu alan ulusal güvenlik yasasının geçmesinin ardından devreye sokacağını bildirdiği yaptırımlar 1.1 trilyon dolarlık fonlama için risk oluşturduğu belirtiliyor. 

ABD Chicago PMI haziran ayında 36.6 ile beklentilerin altında kaldı.

Avrupa 

İngiltere Merkez Bankası baş ekonomisti Haldane açıklamasında, İngiltere ekonomisinin bankanın Mayıs ayındaki senaryosuna kıyasla daha hızlı toparlandığını ifade etti. 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Başbakanlık ofisinin yayınladığı konuşma notlarına göre altyapı yatırımlarına hız vererek "Yeni bir Düzen" kurma vaadinde bulunacağı söyleniyor. 

Euro Bölgesi TÜFE haziran ayında yıllık %0.3 ve aynı dönemde çekirdek TÜFE yıllık %0.8 olarak açıklandı. 

İngiltere ekonomisi 1Ç dönemde çeyreklik -%2.2 ve yıllık %1.7 daraldı. 

Avrupa Birliği, ABD vatandaşları için seyahat yasağını uzattığını, 14 ülkenin olduğu seyahat listesinde de Türkiye’ye yer vermediğini belirtti.