Ekonomik Gelişmeler

Türkiye 

TCMB mayıs ayı toplantısında piyasaların beklentisi doğrultusunda bir hafta vadeli repo faiz oranını 50 baz puan indirerek %8.75’ten %8.25’e çekti. Yurtdışındaki ve piyasalardaki normalleşmeleri gözlemlemeye devam ettiklerine yer verilen karar metninde, iktisadi faaliyetteki yavaşlamanın nisan ayında daha belirgin olduğunu ancak mayıs ayında dipten dönüş sinyallerini içerdiğini gözlemledikleri belirtildi. İhracat ve turizm gelirlerinde salgına bağlı düşüşün olmasına rağmen cari dengeye ilişkin ılımlı seyir vurgusunu korumaya devam ettiklerini yinelediler. Salgına bağlı olarak kısa süreli tüketici enflasyonunun yüksek seyredebileceğini ancak yılın ikinci yarısında talep yönlü dezenflasyonist etkilerin daha belirgin hale gelebileceğine vurgu yapıldı.  

Sağlıkta Dönüşüm Projesi kapsamında inşa edilen ve ilk etabı 20 Nisan tarihinde açılan Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi, 21 Mayıs günü tam kapasiteyle hizmet vermeye başladığı duyuruldu. Açılış töreni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Devlet Başkanı Abe'nin de katılımıyla gerçekleştirildiği belirtildi. 

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak yapmış olduğu konuşmasında, geride bıraktıkları süreci, COVID-19 salgınının Türkiye ekonomisine olan etkisinin, gelişmekte olan ülkelere göre çok daha az olacağını gösteriyor şeklinde değerlendirdi. 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), yarından itibaren 100 gram ve üzeri altın alımına 1 gün valör uygulanacağını duyurdu. 

ABD 

ABD Başkanı Donald Trump, Rusya sorumluluklarını yerine getirene kadar, Açık Semalar Anlaşması’ndan çekileceklerini duyurdu. 

ABD Merkez Bankası Başkanı Powell, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle tamamen yeni bir belirsizlik seviyesiyle karşı karşıya olunduğunu belirterek, salgının seyrinin görünümü karmaşık hale getirdiğini ifade etti.

ABD Başkanı Donald Trump, ikinci bir yeni tip koronavirüs dalgası olması durumunda ülke ekonomisini durdurmayacaklarını açıkladı.

ABD devam eden işsizlik başvuruları 09 Mayıs bitimli haftada 25 milyon kişi artış gösterirken, 16 Mayıs bitimli ilk işsizlik başvuruları ise 2 milyon 438 bin kişi olarak açıklandı. 

ABD imalat PMI mayıs ayında beklentilerin üzerinde 39.8, hizmetler PMI 36.9 ile beklentilerin üzerinde açıklandı. 

Avrupa 

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva açıklamasında, bankalara temettü ve hisse geri alımlarını durdurma çağrısında bulundu.

Euro Bölgesi imalat PMI mayıs ayında 39.5 ve hizmetler PMI 28.7 ile beklentilerin üzerinde geldi. 

Güney Afrika

Güney Afrika Merkez Bankası gösterge faizini %4.25’ten %3.75’e indirdi. Banka, 27 Mart'ta başlatılan kısıtlamaların etkilerinden dolayı, ekonominin 2020 yılında %7 daralacağını öngördü ve üretimin gelecek yıl %3.8 artabileceğini kaydetti. Enflasyon beklentileri hedef bandının orta noktası olan %4.5 seviyesine çıpalamayı tercih edildiğini ve tüketici enflasyonunun bu yıl ortalama %3.4 çıkması beklendiğini belirtti. 

Hindistan 

Hindistan Merkez Bankası gösterge repo faizini 40 baz puan düşürerek %4.00 seviyesine indirdiklerini belirtti.