Ekonomik Gelişmeler

Türkiye 

TCMB ve Katar Merkez Bankası arasında 17 Ağustos 2018 tarihinde imzalanan ikili para takası (swap) anlaşmasının tadil edildiği bildirildi. Yapılan değişiklikle swap anlaşmasının tutarının 5 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyalinden 15 milyar ABD doları karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltildiğine değinildi. Para takası anlaşmasının temel hedefi yerel para birimleri üzerinden gerçekleştirilen ticareti kolaylaştırmak ve iki ülkenin finansal istikrarına destek sağlamak olduğuna değinildi. 

BDDK, iki yabancı saklama kuruluşu olan Euroclear Bank ve Clearstream Banking'i TL işlem sınırlamasından muaf tuttuğunu açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yapmış olduğu açıklamalarında, koronavirüs sürecinde verilen destek tutarının 252 milyar lira olduğunu, ötelenen kredi ve faizlerle birlikte 350 milyar lirayı aşan desteğin bulunduğunu söyledi. Yeni dönemde Türkiye olarak ticaret hacmi ve yerel paralarla swap noktasında çok daha etkin yürütecekleri bir süreç olacağına değindi. Özellikle 2020'nin ikinci yarısının inşallah her alanda önemli kazanımlar elde edecekleri bir ikinci yarı olacağını söyledi. Üretim kapasitesini iyi değerlendirdiklerinde, ekonomide yepyeni ve kalıcı bir hikaye yazacakları bir döneme gireceklerini ekledi. Stratejik ve üretim imkanı bulunmayan ürünler hariç, ithalatın kolay olmayacağını belirtti.

ABD

Fed,28-29 Nisan toplantısının tutanaklarını yayınladı. Tutanaklarda, pandemiye bağlı “olağanüstü belirsizlik ve risk” endişelerinin öne çıktığını, Fed’in ekonominin desteklenmesi için tüm araçlarını kullanmaya kararlı olduğunu belirtti. Ekonomik aktivite, istihdam, enflasyon üzerinde kısa vadede ağır baskısının süreceğini ifade etti. Virüs orta vadede görünüme yönelik önemli aşağı yönlü riskler yarattığını belirtti. Enflasyonun %2 hedefine büyük ihtimal daha gecikmeli ulaşmasını beklediklerini, ekonominin toparlanma yoluna girene kadar faizde değişiklik beklenmediğini ifade edildi. Ekonomide aşağı yönlü baskı sürerse daha büyük mali desteğin gerekebileceği belirtildi. 

ABD Başkanı Donald Trump, "Çin'in ABD ve Avrupa üzerinden yaptığı dezenformasyon ve propaganda saldırısı, bir rezillik" dedi. 

ABD Başkanı D. Trump, 10-12 Haziran tarihlerinde başkent Washington DC yakınlarındaki "Camp David" yerleşkesinde düzenlenmesi planlanan ancak daha sonra salgın nedeniyle online ortama taşınan G-7 Liderler Zirvesi'ni, yüz yüze yapmayı düşündüğünü belirtti. Bunun tüm normalleşmeye büyük mesaj olduğuna değindi.  

Avrupa 

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, koronavirüs krizi ortamında, faiz oranları için alt sınırın aktif bir şekilde değerlendirilmeye devam edildiğini ve borçlanma maliyetini sıfır seviyesinin altına düşürmenin göz ardı edilmediğini söyledi.

Avrupa Birliği Komisyonu, koronavirüs nedeniyle bütçe açıkları ve kamu harcamaları gibi birlik mali kurallarına uymayan ülkelere yönelik disiplin süreci başlatılmayacağını bildirdi.

Petrol 

ABD DOE ham petrol stokları 15 Mayıs bitimli haftada 4 milyon 983 bin varil azalma kaydetti. Aynı haftada, Cushing/Oklahoma stokları ise 5 milyon 587 bin varil azaldı.