Ekonomik Gelişmeler

Türkiye 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) gündemiyle toplanan G20 Liderler Olağanüstü Zirvesi'ne video konferans yöntemiyle katıldı. Zirvenin ardından yaptığı açıklamada, "Küresel finansal kriz döneminde yaptığımız gibi bir an önce harekete geçmeliyiz." dedi.

TCMB Başkanı Murat Uysal, "Salgının küresel ekonomiye ve Türkiye ekonomisine etkilerini yakından takip ediyoruz" dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı, koronavirüs salgınıyla ilgili olarak 'Bilim Kurulu' niteliğinde COVID-19 Komisyonu kurduğunu bildirdi. 

ABD


ABD devam eden işsizlik başvuruları 14 Mart bitimli haftada 1 milyon 803 bin kişi olurken, 21 Mart bitimli haftada devam eden işsizlik başvuruları 3 milyon 283 bin kişi olarak açıklandı. 

Fed Başkanı Powell açıklamalarında, resesyona girebileceklerini, önceliğin virüsü kontrol altına almak olduğunu söyledi. Ekonomik faaliyetlerin yılın ikinci yarısında toparlanmasını beklediklerini ifade etti. Fed’in hala hareket alanı olduğunu da ekledi. 

ABD GSYIH çeyreklik bazda 4Ç döneminde %2.1 olarak açıklandı. Aynı dönemde, çekirdek kişisel tüketim harcamaları %1.8 ve kişisel tüketim ise %1.3 olarak gerçekleşti. 

Avrupa 

G-20 ülkelerinin liderleri, Perşembe günkü olağanüstü toplantıdan sonra yaptıkları açıklamada, küresel ekonomiye 5 triyon doların üerinde para enjekte ettiklerini kaydettiler ve koronavirüs salgınını ve onun etkilerini yenmek için "ne gerekiyorsa" yapacakları taahüdünde bulundular.

Almanya Başbakanı Angela Merkel yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ülkeleri 2008'deki banka ve finans krizinden daha zor duruma soktuğunu belirtti.

Hindistan


Hindistan Merkez Bankası politika faizini 75 baz puan düşürerek %4.4’e çekti.