Ekonomik Gelişmeler

ABD 

ABD Başkanı Donald Trump ile Çin Devlet Başkan Yardımcısı Liu He, Beyaz Saray'da düzenlenen törenle ABD-Çin birinci faz ticaret anlaşmasına imza attı. ABD başkanı Trump bu anlaşmanın dönüm noktası olduğunu belirtti. Yakın zamanda Çin’e gideceğini açıkladı. Ayrıca Trump, ikinci faz anlaşma için çalışmalara başladıklarını ancak üçüncü faz gibi bir sürecin söz konusu olmadığını vurguladı. Çin Devlet Başkan Yardımcısı Liu konuşmasında, anlaşmanın önemine vurgu yaparak iki ülke arasındaki bu ticaret anlaşmasının yeni bir dönemin işareti olduğunu ve bu iş birliğinin devam edeceğine inandıklarını ifade etti.

Fed, Bej Kitap raporunu yayımladı. Rapora göre, ABD ekonomisinde yakın vadeli görünümün olumlu olmaya devam ettiğine ve işgücü piyasasının sıkı ancak imalatta istihdam kayıplarının kaydedildiğine değinildi. ABD ekonomisinin 2019'un son altı haftasında ılımlı büyüdüğü belirtilirken tüketici harcamalarının da ılımlı büyüme kaydettiği belirtildi. 

ABD ÜFE aralık ayında aylık %0.1 ve yıllık %1.3 olarak gerçekleşti. 

Avrupa 

İngiltere'de enflasyon aralık ayında aylık olarak beklentilerin altında %0 olurken, yıllık %1.5 olarak açıklandı. 

Petrol 

Uluslararası Enerji Ajansı Ocak 2020 Kısa Dönem Enerji Görünümü Raporuna göre, bu yıl Brent türü ham petrolün ortalama varil fiyatının 65 dolar, Batı Teksas (WTI) tipi ham petrolün ortalama varil fiyatının da 59,5 dolar olacağını öngörmekte. Aralık 2019 raporunda bu rakamların 60,50 ve 55 dolar olarak tahmin edildiği görülüyor. ABD'nin bu yıla ilişkin günlük ham petrol üretim beklentisi de 100 bin varil yükseltildi. Buna göre, ülkenin günlük ortalama ham petrol üretiminin bu yıl 13,3 milyon varil seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor.

ABD DOE haftalık ham petrol stokları 10 Ocak haftasında 2 mılyon 549 bin varil azaldı. Cushing stokları ise aynı hafta 342 bin varil arttı.