Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konuşmasında, sanayi üretiminde arzu edilen ivmelenmeye adım adım ilerlediklerine dikkat çekti. Önceliklerinin katma değerli, istihdam ve ihracata dayalı üretim olacağının altını çizdi. 2020 yılında bu rakamları daha da ileri taşıyacaklarını söyledi. 

Sanayi ve teknoloji Bakanı Mustafa Varank açıklamasında, sanayi üretiminde geçen sene eylül ayından itibaren başlayan pozitif trendin, daha güçlü şekilde devam ettiğini vurguladı. 2023 yılında sanayi ve teknolojide söz sahibi bir ülke olarak gireceklerini ifade etti. İmalat sanayi siparişleri, kapasite kullanımı ve ekonomik güvenin arttığını, faizlerin düştüğünü ve enflasyonun hedefin altında, ülke risk priminin azaldığını ifade etti. 

Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) düzenlediği Davos Zirvesinin, 21-24 Ocak tarihlerinde İsviçre'nin Davos kasabasında başlayacağı bildirildi. Zirvede Türkiye'yi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal'ın temsil etmesi bekleniyor.
Türkiye sanayi üretimi kasım ayında aylık %0.7 ve yıllık %5.1 olarak açıklandı. 

Hazine düzenlemiş olduğu iki tahvil ihalesiyle 9 milyar 291 milyon lira borçlanmaya gitti. İlk ihalede bileşik faiz %10.45 oldu.

ABD 

Bloomberg’in konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, ABD’nin Çin’e yönelik milyarlarca dolar değerindeki var olan tarifeleri ABD Başkanlık seçimlerine dek kalacağı ve düşürülmesi Pekin’in birinci faz ticaret anlaşması yükümlülüklerine uymasına bağlı olacağı söyleniyor.

ABD’de enflasyon aralık ayında aylık %0.2 ve yıllık %2.3 olurken, çekirdek enflasyon ise aynı dönemde aylık %0.1 ve yıllık %2.3 olarak gerçekleşti.