Ekonomik Gelişmeler

Türkiye 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında, dörtlü zirveyi en az yılda bir kez yapmayı karara bağladıklarını ve ikinci zirveyi şubat ayında İstanbul'da yapacaklarını belirtti. Onu aralarında kararlaştırdıklarını söyledi. Ayrıca, F35 ve S400 konusundaki çalışmalarında devam edeceğine değindi. 

TCMB 2020 yılı para ve kur politikası metnini yayımladı, Para Politikası Kurulu'nun 2020 yılında 12 toplantı yapacağı belirtildi. Enflasyon hedefinin %5 olarak korunduğu belirtildi. Para politikasının, enflasyonu bu hedefe kademeli olarak yaklaştıracak şekilde oluşturulacağı söylendi. Enflasyonun hedeflerden belirgin olarak saptığı dönemlerde TCMB’nin Enflasyon Raporlarında yayımladığı  enflasyon  tahminlerinin  ara  hedef  işlevini  görmekte olduğuna değinildi. 2019  yılı Ekim  ayı Enflasyon Raporunda yayımlanan dezenflasyon patikası ile enflasyonun, öncelikle tek hanelere indirilmesinin daha sonra ise kademeli olarak azalarak %5 düzeyinde istikrar kazanmasını hedefledikleri söylendi. Metinde dalgalı döviz kuru rejimi uygulamasının devam edeceği vurgulanırken Döviz  kurunun  iktisadi  temellerden  belirgin  şekilde  kopması  ve  döviz  kurundaki hareketlerin fiyat istikrarını kalıcı olarak etkilemesi veya finansal istikrara dair risk oluşturması halinde TCMB'nin bu duruma kayıtsız kalmayacağı ve sahip olduğu araçlarla gerekli tepkiyi vereceği dile getirildi. 2020 yılında fiyat istikrarının sağlanması hedefi doğrultusunda TCMB'nin elindeki politika araçlarını en etkin şekilde kullanmaya devam edeceği de ifade edildi. TCMB 2019 yılı için nominal 18,9 milyar TL olarak belirlenen TCMB açık piyasa işlemleri portföy nominal büyüklüğünün, 2020 yılında azami TCMB analitik bilanço aktif toplamının yüzde 5’i olarak belirlenmesini planladığını açıkladı.

TCMB tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. Buna göre, 29 Kasım bitimli haftada Merkez Bankası brüt Döviz rezervleri, 539 milyon dolar azalışla 78 milyar 274 milyon dolar olarak gerçekleşti. Toplam rezervleri, geçen hafta 641 milyon dolar azalarak 104 milyar 749 milyon dolara geriledi.

ABD

ABD ilk işsizlik başvuruları 25 Kasım ile biten haftada 203 bin kişi olurken, 16 Kasım ile biten haftada devam eden işsizlik başvuruları 1 milyon 693 bin kişi olarak açıklandı. 

Avrupa

Euro Bölgesi 3Ç dönemi GSYIH çeyreklik bazda %0.2 ve yıllık bazda %1.2 olarak açıklandı. 

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Fitch yapmış olduğu açıklamalarında, Brexit ve ABD-Çin ticaret anlaşmazlığından kaynaklanan risklerin somut kalmaya devam ettiğini ve Avrupa ekonomilerine ağırlık yaptığını, bankacılık sektörü üzerinde de baskı oluşturduğunu ifade etti. 

Petrol

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) 177'nci Olağan Toplantısı'ndan karar çıkmadığı belirtildi.

Asya

Çin ticaret bakanlığı yapmış olduğu açıklamasında, ABD ve Çin’in ilk aşama anlaşmasına varması durumunda tarifelerin indirilmesi gerektiğini ve her iki tarafın iletişimde kalmaya devam edeceğini belirtti.