Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı V. Putin 8 Ocak günü İstanbul’da bir araya geleceklerini duyurdu. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konuşmasında, İleri Verimli Milli Endüstri (İVME) Finansman Paketi çerçevesinde reel sektöre ve üreticilere tahsis edilen kredi tutarının 40 milyar TL’ye ulaştığını belirtti. Enflasyona endeksli uygun maliyetli bu paket kapsamında şimdiye kadar kullanılan toplam meblağ ise yaklaşık 25 milyar TL olarak belirtildi. 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan kasım ayı dış ticaret verilerini açıkladı. Türkiye ekonomisi kasım ayında 16,21 milyar dolarlık ihracat, 18,17 milyar dolar ithalat gerçekleştirdi. Bu veriler ışığında geçtiğimiz yılın aynı ayına göre ihracatta %1,14 düşüş, ithalatta ise %11,44 artış yaşandığı belirtildi. 

Türkiye ekonomisi 3Ç döneminde çeyreklik %0.4, yıllık %0.9 büyüme kaydetti. Geçen yılın aynı döneminin rakamı ise -%1.5’den -%1.6’ya revize edildi. 

Kasım ayında imalat sektörünü yansıtan PMI rakamı 49.50 ile bir önceki aya göre yükseldi. 

ABD

ABD Başkanı Trump açıklamasında Brezilya ve Arjantin'den gelen çelik ve alüminyuma tarife uygulanacağını söyledi.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası Başkanı C. Lagarde konuşmasında, Euro Bölgesi'nde büyümenin hala zayıf olduğunu ve bunun ana nedeninin küresel faktörler olduğunu ifade etti. AMB’nin para politikasının yan etkilerini izlemeye devam edeceğini belirten başkan, bankanın temel görevlerine bağlı kalacağını da belirtti. 

İngiltere imalat PMI kasım ayında beklentilerin üzerinde 48.9 olarak açıklandı. 

Euro Bölgesi imalat PMI kasımda ayında bir önceki aya göre artış kaydederek 46.9 olarak gerçekleşti. 

Almanya imalat PMI kasım ayında 44.1 ile bir önceki aya göre yükseldi. 

Petrol

Irak Petrol Bakanı Ghadhban açıklamasında, OPEC ve ortaklarının bu hafta düzenlenecek toplantıda üretim kısıntılarını derinleştirmeyi değerlendireceklerini kaydetti.