Ekonomik Gelişmeler

Türkiye 

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu konuşmasında, S-400’leri kurmayacakları yada kullanmayacakları konusunda hiç kimseye bir taahhütlerinin olmadığını, hava savunma sistemine ihtiyacı oldukları için aldıklarını ifade etti. 

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar açıklamasında, S-400’de herşeyin açık olduğunu, herşeyin normal olduğunu ve planlandığı şekilde yapıldığını belirtti. 

TCMB ile Katar Merkez Bankası arasında swap tadil anlaşması imzalandı. TCMB'den yapılan duyuruya göre; Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve Katar Merkez Bankası arasında 17 Ağustos 2018 tarihinde imzalanan ikili para takası (swap) anlaşması, 25 Kasım 2019 tarihinde Doha’da düzenlenen bir törenle tadil edilmiştir. Yerel para birimleri üzerinden gerçekleştirilen ticareti kolaylaştırmayı ve iki ülkenin finansal istikrarına destek sağlamayı amaçlayan swap anlaşması ile anlaşma tutarı 3 milyar USD karşılığı Türk lirası ve Katar riyalinden 5 milyar USD karşılığı Türk lirası ve Katar riyaline yükseltilmiştir.

ABD

ABD Başkanı Donald Trump, Çin ile imzalanacak anlaşmanın ABD'nin çıkarlarını en iyi şekilde koruduğundan emin olmak için beklettiğini söyleyerek anlaşmanın eşiğinde olunduğunu bildirdi.

Fed Guvernörü Brainard açıklamasında, ABD ekonomisinin kısa vadeli görünümünün güçlü olduğunu, ancak ticaret belirsizliği ve zayıf küresel büyümenin sürdüğünü kaydetti.

ABD Beyaz Saray Danışmanı Conway açıklamasında, Çin ile ticaret konusunda anlaşmaya gerçekten yakın olduklarını belirtti.