Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

ABD Başkanı Donald Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın isteği üzerine Halkbank'a yönelik olası yaptırımların etkisinin incelenmesini istediğini belirtti. 

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin huzurunda Türkiye ile Katar arasında 7 anlaşma imzalandığı belirtildi. 

Ankara Valiliği, 25 Kasım Pazartesi ve 26 Kasım Salı günü hava savunma sistemi (HSS) projesi kapsamında, başkent semalarında F-16 savaş uçaklarının yüksek ve alçak irtifalarda uçacağını duyurdu. Savaş uçaklarını uçuş nedeninde S-400’ler için tek ve eğitim faaliyetlerini kapsadığı belirlendi. 

Türkiye kapasite kullanım oranı kasım ayında %77.2 ile bir önceki aya göre artış kaydetti. Aynı dönemde, reel kesim güven endeksi ise 102 olarak açıklandı. 

ABD

ABD ve Çin'in üst düzey ticaret temsilcileri Liu He, Steven Mnuchin ve Robert Lighthizer birinci aşama ticaret anlaşmasına dair iki hafta içinde ikinci telefon görüşmelerini gerçekleştirdiler. Telefon konuşmasında ABD ve Çin'in, ilgili konuların uygun yolla çözülmesi ve birinci faz anlaşma için geri kalan mevzularla alakalı olarak da temasların devam etmesi hususunda mutabık kaldıkları belirtildi.

ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi Başkanı Adam Schiff, azil soruşturmasında gelinen sürece ilişkin Kongre üyelerine mektup gönderdi. Schiff mektubunda, azil soruşturması raporunu haftaya Adalet Komitesine sunacaklarını belirtti.

ABD Chicago Fed ulusal aktivite endeksi ocak ayında -0.71 olarak gerçekleşti. 

Avrupa 

İngiltere Başbakanı Boris Johnson’ın eğer gelecek hükümeti oluşturması durumunda, Kraliçenin konuşmasının 19 Aralık günü düzenlenebileceği ifade edildi. Seçim sonrasında da, İngiltere’nin yeni parlamentosunun 17 Aralık günü toplanacağı belirtildi. 

Almanya IFO beklenti endeksi kasım ayında beklentilerin altında 92.1 olurken, IFO anlık değerlendirme 97.9 ile beklentilerin bir miktar altında kaldı. Kasım ayında Almanya IFO iş ortamı endeksi ise beklentiler paralelinde 95 olarak gerçekleşti.