Ekonomik Gelişmeler

ABD

Çin ABD ile imzalanması beklenen ticaret anlaşması kapsamında fikri mülkiyet haklarına yönelik ihlallerin cezasını yükseltmeyi planladığını bildirdi.

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping açıklamasında, Washington yönetiminin ticari bir savaşa girmesi durumunda karşılık vermekten çekinmeyeceklerini söyledi.

ABD'li iş insanı Michael Bloomberg 2020 ABD Başkanlık seçimi için aday adaylığını resmen ilan etti.

ABD Başkanı D. Trump açıklamalarında, Çin ile bir anlaşma yapma konusunda çok iyi bir şans olduğunu, Çin Devlet Başkanı Xi ‘ye varılacak anlaşmanın eşit bir anlaşma olamayacağını söylediğini belirtti. Ayrıca, Xi’ye Hong Kong’a asker göndermemesi konusunda uyardığını da ekledi. 

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping yapmış olduğu açıklamasında, ülkesinin ABD ile ticaret anlaşmasının ilk fazı için "karşılıklı saygı ve eşitlik temelinde" çalışmak istediğini söyledi. Ayrıca Xi açıklamalarının devamında bu ticaret savaşını kendilerinin başlatmadıklarını ve kendi istedikleri bir durum olmadığını ifade etti. Gerekli olduğunda, karşılığını vereceklerini ancak ticaret savaşının olmamasına gayret göstermek için aktif bir şekilde çalıştıklarını da ekledi. 

Çin Baş müzakerecisi Liu He'nin, ABD’li mevkidaşı Robert Lighthizer'ı ticaret görüşmelerini sürdürmek için Çin'e davet ettiği belirtildi. 

Avrupa 

Avrupa Merkez Bankası yeni Başkanı C. Lagarde konuşmasında, para politikasının yan etkilerini izlemeye devam edeceklerini ve Avrupa’nın yeni bir politika setine ihtiyacı olduğunu belirtti. Yakın zamanda para politikasını stratejik olarak gözden geçireceklerini de ekledi. 

İngiltere imalat sektörünü yansıtan PMI kasım ayında 48.3 olurken, hizmetler sektörünü yansıtan PMI ise 48.6 ile bir önceki ayın altında açıklandı. 

Euro Bölgesi imalat PMI kasım ayında beklentilerin üzerinde 46.6, hizmetler PMI ise beklentilerin altında 51.5 olarak gerçekleşti. 

Almanya’da imalat sektörü PMI kasım ayında 43.8 ile beklentilerin üzerinde gelirken, hizmetler PMI ise beklentilerin altında 51.3 olarak açıklandı. 

Almanya GSYIH 3Ç döneminde çeyreklik %0.1 ve yıllık %1 büyüme kaydetti.