Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

OECD “Ekonomik Görünüm Raporu”nda, Türk ekonomisinde büyümenin son aylarda toparlandığını, hükümet teşviklerinin iç talebi tahmin edilenden daha fazla canlandırdığını, TL'nin değer kaybının da ihracatı desteklediğini belirtti. Ayrıca, ancak zayıf dış ticaret talebinin, jeopolitik belirsizliklerin, özel sektör bilanço sorunlarının büyümeyi %3 civarında tutabileceğini, bu da potansiyelin altında olduğuna değinildi. Türkiye'nin bu yıl için büyüme tahminini eksi % 0.3'ten artı % 0.3'e, 2020 beklentisini ise % 1.6'dan % 3'e yukarı yönde revize ettiğini duyurdu. 2019 enflasyon tahmini %15.8, 2020 enflasyon tahmini %13.2 olurken, 2019 cari denge/GSYH tahmini %0.3, 2020 için ise eksi % 0.7 olarak belirtildi. 

TCMB tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. 15 Kasım bitimli haftada Merkez Bankası brüt Döviz rezervleri, 2 milyar 623 milyon dolar artışla 78 milyar 53 milyon dolar olarak gerçekleşti. Toplam rezervleri, geçen hafta 1 milyar 409 milyon dolar artarak 103 milyar 445 milyon dolara çıktı.

Türkiye tüketici güveni kasım ayında 59.9 ile bir önceki aya göre yükseldi. 

Dijital Hizmet Vergisi, Konaklama Vergisi, Değerli Konut Vergisi, gelir vergisi tarifesine yeni dilim ve oran eklenmesi gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. 

ABD

ABD'de Başkanı Trump'ın azil soruşturması kapsamında, eski Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Avrupa ve Rusya Direktörü Fiona Hill ve ABD'nin Kiev Büyükelçiliği yetkilisi David Holmes ifade verdiği belirtildi. 

ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi tarafından onaylanan Hong Kong’daki protestolara destek veren yasa tasarısı ABD Başkanı Donald Trump'a gönderildiği ifade edildi. 

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, ABD ile ticaret görüşmelerinin devam ettiğini açıkladı.

ABD ilk işsizlik başvuruları 9 Kasım bitimli haftada 227 bin kişi olurken, 2 Kasım bitimli haftada devam eden işsizlik başvuruları ise 1 milyon 695 bin kişi olarak açıklandı. 

Avrupa 

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's tarafından yapılan açıklamada, Almanya'nın bankacılık sistemi görünümünün, düşük faiz ortamının bankaların karlılığını ve genel kredibilitesini zayıflatacağı beklentisiyle “durağan”dan “negatife” çevrildiği belirtildi.

Asya

Venezuela Devlet Başkanı Maduro açıklamasında, ülkenin kripto parası petronun 30 milyon varil petrolle destekleneceğini söyledi.

Güney Afrika Merkez Bankası politika faizini %6.50 seviyesinde sabit tuttu.