Ekonomik Gelişmeler

Türkiye 

ABD Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Türkiye'nin S-400'lerden vazgeçmemesi durumunda Türkiye'ye yönelik yaptırım kararı almaya hazır olduğu bildirildi. ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Robert C. O'Brien, ABD Kongresi'nin S-400'lerden vazgeçilmemesi durumunda Türkiye'ye yönelik yaptırım kararı almaya hazır olduğunu, bu konunun Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önümüzdeki hafta gerçekleştireceği Washington ziyaretinde ABD Başkanı Donald Trump tarafından da dile getirileceğini belirtti. 


ABD


ABD Başkanı Trump konuşmasında, ABD'nin iki ülke arasındaki tarifelerin geri çekilmesi konusunda fikir birliğine varmadığını ifade etti. 

ABD Başkanı Donald Trump, İran'da alıkonulduğunu ve 12 yıldır kayıp olduğunu belirttiği FBI ajanı Robert Levinson'ın, ABD'ye teslim edilmesinin "olumlu bir adım" olacağını vurgulayarak, uranyum zenginleştirilmesinin ise "çok kötü bir adım" olduğu uyarısında bulundu. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Rusya ve Çin'e dair uyarılarda bulundu ve NATO'nun "günümüzün zorluklarıyla mücadele edebilecek şekilde" güçlenmesi gerektiğinin altını çizdi. 

New York Fed Başkanı Williams açıklamasında, ekonominin iyi bir yerde ve para politikasının iyi konumlanmış olduğunu söyledi. 

Avrupa

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, İngiltere’nin kredi notu görünümünü “durağan”dan “negatif”e çevirdiğini duyurdu.