Ekonomik Gelişmeler

Türkiye 

Türkiye'nin Barış Pınarı Hakekatı'nı görüşen BMGK'deki bazı ülkelerin operasyonun kınanması teklifine ABD ve Rusya onay vermediği bildirildi. 


TCMB reeskont iskonto faizini yüzde 17,25 olarak belirledi.  


ABD Senatosu'nun, Suriye sınırındaki terör örgütü YPG/PKK'ya yönelik başlatılan "Barış Pınarı Harekatı" dolayısıyla Türkiye'ye karşı bir yaptırım paketi hazırladığı bildirildi.


ABD Başkanı D. Trump açıklamasında, Türkiye’yi yakından izlediğini, kuralına göre oynamazlarsa yaptırımlarla vurabileceğini belirtti. 


Bloomberg'in kaynaklara dayandırdığı habere göre ABD Başkanı Trump, 2017'de dönemin Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’dan, Reza Zarrab hakkındaki davanın düşürülmesi için Adalet Bakanlığı’nı ikna etmesini istedi. (Bloomberght)


TCMB tarafından Haftalık Para ve Banka İstatistikleri yayımlandı. Buna göre, 4 Ekim'de Merkez Bankası brüt Döviz rezervleri, 4 milyar 186 milyon dolar artışla 79 milyar 841 milyon dolar olarak gerçekleşti. Toplam rezervleri, geçen hafta 4 milyar 125 milyon dolar artarak 105 milyar 831 milyon dolar oldu.


ABD 


ABD Başkanı Trump Washington'da süren üst düzey ABD-Çin ticaret görüşmeleri için "çok iyi gidiyor" şeklinde yorum yaptı. 


ABD Başkanı D. Trump, yarın Çin Başbakanı ile Beyaz Saray’da biraraya geleceğini bildirdi. 


ABD TÜFE eylül ayında %0 ve yıllık %1.7 olarak gerçekleşti. Aynı dönemde, çekirdek TÜFE eylül ayında aylık %0.1 ve yıllık %2.4 olarak açıklandı. 


Avrupa


İngiltere sanayi üretimi ağustos ayında aylık -%0.6 ve yıllık -%1.8 olarak açıklandı. Aynı dönemde, imalat üretimi ise aylık -%0.7 ve yıllık -%1.7 olarak gerçekleşti.