Ekonomik Gelişmeler

Türkiye 

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin bugün toplanması bekleniyor. 


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Barış Pınarı harekatını başlatmıştır ifadesinde bulundu. 


TCMB Başkanı Murat Uysal TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunu bilgilendirmek amacıyla bir sunum gerçekleştirdi. Sunumunda, enflasyondaki düşüşün hedeflenen patika ile uyumlu şekilde gerçekleşmesi için para politikasındaki temkinli duruşun sürdürülmesi gerektiğini söyledi. Sunumunda son dönemde açıklanan verilerin iktisadi faaliyetteki ılımlı toparlanma eğiliminin devam ettiğini gösterdiğini, büyüme kompozisyonunun dış dengeyi olumlu etkilediğini ifade etti. Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin sürmesinin beklendiğini vurgularken, net ihracatın dönemlik büyümeye katkı sağladığını belirtti. , TL’deki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşullarının çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olduğu ifade edildi. 


Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in Yöneticisi Douglas Winslow açıklamasında, Türkiye büyümesi için daha ılımlı beklentide olduklarını, bu nedenle büyüme tahminlerini revize ettiklerini söyledi. Bu nedenle de küresel ekonomik görünüm raporunda 2019 büyüme beklentisini - % 1.1'den - % 0.3'e revize ettiklerini belirtti. 


Dünya Bankası Türkiye ekonomisi için 2019 yılı GSYH beklentisini -%1'den %0'a çekti. Türkiye ekonomisi için 2020 yılı GSYH beklentisini %3, 2021 beklentisini ise % 4 olarak korudu. Kurum yıl sonu enflasyon beklentisini % 16.5, 2020 için % 11, 2021 için ise % 9 olarak açıkladı.


ABD 


ABD Başkanı D. Trump açıklamasında, birçok grup arasında yüzlerce yıldır devam eden savaşlar olduğunu belirtti. ABD'de hiçbir zaman Orta Doğu'da olmamalıydı. 50 askerlerini çıkardıklarını ekledi. Türkiye, Avrupa'nın geri almayı kabul etmediği DEAŞ militanlarının kontrolünü alması gerektiğini ifade etti. 


Eylül ayında yapılan Fed toplantısının tutanaklarında, Fed yetkilileri, gösterge faizi ABD ekonomisine yönelik artan risklere bir tepki olarak düşürme kararı aldıklarını söylemelerine karşın, mevcut faiz indirim kampanyasının daha ne kadar süreceğini tartışmaya başladılar.


Asya


Konu hakkında doğrudan bilgiye sahip bir yetkiliye göre, Çin ABD ile kısmi ticaret anlaşmasına halen açık olduğu belirtiliyor. Bu açıklama, Pekin'in dünyanın ikinci en büyük ekonomisi Çin'e yönelik hasarı azaltma konusuna odaklandığını işaret ediyor.