Ekonomik Gelişmeler

Türkiye 

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda Cumhurbaşkanına verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresinin görüşmeleri, TBMM Genel Kurulunda gerçekleştirildi. 


ABD Başkanı D. Trump konuşmasında, Türkiye’nin gereksiz bir savaşa girmesinin ekonomileri kırılgan paraları üzerinde yıkıcı bir etki yaratabileceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 13 Kasım’da ABD’de biraraya geleceklerini ifade etti. Ankara’nın büyük bir ticari ortak olduğunu, Türkiye, bir Nato müttefiki ve onlarla iyi ilişkilerinin olduğunu belirtti. 


ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Jonathan Hoffman, "Suriye’nin kuzeyindeki ABD askerlerinin güvenliğini sağlamak üzere Türkiye’nin muhtemel müdahale yolundan çekildik." açıklamasını yaptı.


Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konuşmasında, Hükümet olarak 2019 yılını dengelenme yılı olarak gördüklerini söyledi. Önümüzdeki dönemde de net ihracatın büyümeye katkısının devam edeceğini öngördüklerini dile getirdi.


ABD 


Fed Başkanı Powell açıklamasında, ABD merkez bankasının Hazine bonolarını satın almaya tekrar başlayacağını söyledi. Fed’in devlet tahvili alma planının parasal gevşeme olmadığını ifade etti.


Beyaz Saray yapmış olduğu açıklamasında, Amerikan halkına, anayasasına, yürütme organına ve bu ülkenin gelecek başkanlarına karşı görevini yerine getirmek için Başkan Donald Trump ve yönetimi, şu şartlar altında sizin partizan ve anayasaya aykırı azil soruşturmanıza katılmayacaktır ifadesinde bulundu.


Avrupa


Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva konuşmasında, küresel ekonominin artan ticaret ihtilafları nedeniyle “senkronize yavaşlama” ile karşı karşıya olduğunu belirtti.