Ekonomik Gelişmeler

Türkiye 
Türkiye cari işlemler dengesi temmuz ayında 1.158 milyon dolar cari fazla verdi. Piyasaların beklentisi 1.240 milyon dolar civarındaydı. Bu rakamla birlikte 2019 yılı en yüksek cari fazla verilen ay Temmuz oldu. Ocak – Temmuz döneminde 1.695 milyon dolar cari açık verildi. Geçen yılın aynı döneminde 33.160 milyon dolar cari açık verilmişti. 

Türkiye sanayi üretimi temmuz ayında aylık bir önceki aya göre %4.3 artarken, geçen yılın aynı dönemine göre %1.2 azaldı. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 16-20 Eylül haftasında 4 tahvil ihalesi yapılacağı bildirildi. Duyuruya göre, ihaleler 16 ve 17 Eylül tarihlerinde gerçekleşecek.

ABD
ABD Başkanı Trump, "Suudi Arabistan petrol sahası saldırıya uğradı. Faili bildiğimize inanmak için sebebimiz var, teyide bağlı olarak biz (hedefe) kilitliyiz ve silahlarımız dolu. Fakat (Suudi Arabistan) Krallık'tan bu saldırının müsebbibinin kim olduğunu duymayı bekliyoruz." ifadelerini kullandı. 

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Suudi Arabistan’daki iki petrol tesisine yapılan saldırı konusunda doğrudan İran’ı suçladı.

ABD perakende satışlar ağustos ayında aylık %0.4 ve aynı dönemde çekirdek perakende satışlar ise aylık %0 olarak açıklandı.

ABD Michigan tüketici güveni eylül ayında beklentilerin üzerinde 92.0 seviyesine yükseldi.

Avrupa
Avusturya’nın yeni merkez bankası guvernörü Robert Holzmann açıklamasında, Avrupa Merkez Bankası’nın yeni parasal teşvik hamlesinin yüksek olasılıkla bir hata olduğunu ve yeni gelecek Başkan Christine Lagarde tarafından değiştirilebileceğini söyledi.

Asya
Çin’de sanayi üretimi %5.2 olan piyasa beklentisine karşılık %4.2 olarak açıklandı. 

Ağustos ayını yansıtan perakende satışları Çin’de %7.9 olan piyasa beklentisine karşılık %7.5 olarak geldi.

Petrol 
Suudi Arabistan'ın milli petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait 2 tesise cumartesi günü yerel saatle 04.00'te silahlı insansız hava aracıyla (SİHA) saldırı düzenlenmesi sonucu yangın çıktığı bildirildi.