Ekonomik Gelişmeler

Türkiye 

TCMB politika faizini beklentiler doğrultusunda 325 baz puan faiz indirerek, %19.75’ten %16.50’ye çekti. Karar metninde, temmuz ayındaki metne göre birkaç ifadenin eklendiğini ve yılın ilk yarısında net ihracatın büyümeye katkısı devam ederken, yatırımlar zayıf seyrini korumuş, özel tüketim kademeli olarak katkısının arttığına değinildi. Öncü göstergeler iktisadi faaliyetin sektörel yayılımının bir miktar iyileştiğine işaret ettiği ifadesine yer verildi. Türk lirasındaki istikrarlı seyrin yanı sıra enflasyon beklentilerindeki iyileşme ve ılımlı iç talep koşulları çekirdek enflasyon göstergelerindeki düşüşte belirleyici olduğunu ve gelinen noktada, mevcut para politikası duruşunun hedeflenen dezenflasyon patikasıyla büyük ölçüde uyumlu olduğu değerlendirildiği karar metninde yer verildi. 

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak açıklamasında, son ekonomik verilerin ekonomideki toparlanmanın ve dengelenme sürecinin arzu edilen seviyeye yakın şekilde seyrettiğini ortaya koyduğunu belirtti. Özellikle ikinci yarıda bekledikleri ekonomik aktivitedeki rahatlama ile yılı pozitif büyüme rakamı ile kapatacaklarına inandıklarını söyledi.

ABD

ABD ve Çin arasında yüz yüze üst düzey ticaret görüşmelerinin ikinci halkası yaklaşırken, ABD Başkanı D. Trump Çin ile geçici ticaret anlaşması yapmaya açık olduğunu ama yine de tercihinin kalıcı bir anlaşmadan yana olacağını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump açıklamasında, Avrupa Merkez Bankası, hızlı hareket ederek faizi 10 baz puan düşürdüğünü söyledi. Onlar Euro'yu çok güçlü dolar karşısında değer kaybettirerek ABD ihracatına zarar vermeyi deniyorlar ve başarıyorlar ifadesinde bulundu. Ancak Fed’in hala oturduğunu ve onlara borç aldıkları için para ödenirken kendilerinin hala faiz ödediklerine değindi. 

ABD Hazine Bakanı konuşmasında, Trump’ın şu anda Ruhani ile bir buluşma planının olmadığını belirtti. ABD ve Çin’de gelecek toplantılarda anlamlı ilerleme kaydetme isteği içerisinde olduklarını ekledi. 

ABD TÜFE ağustos ayında aylık %0.1 ve yıllık %1.7 olarak açıklandı. Aynı dönemde, çekirdek TÜFE ise aylık %0.3 ve yıllık %2.4 olarak gerçekleşti. 

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi konuşmasında, varlık alımlarının gerekli oldukça devam edeceğini, bu alımların faizler yükselmeye başlamadan kısa süre önce bitebileceğini söyledi. Başkan, uzun süre için teşvik edici duruşa ihtiyaç var ifadesinde kullandı. 

Avrupa Merkez Bankası mevduat faizini beklendiği gibi eksi % 0.4'ten eksi % 0.5'e çekti, banka parasal genişlemeye tekrar başlayacağını açıkladı. Politika faizi % sıfır ve marjinal fonlama faizi de % 0.25'te bırakıldı. Banka ayrıca 1 Kasım'dan itibaren her ay 20 milyar euro tahvil alacağını ve tahvil alımlarının gerektiği müddetçe devam edeceğini açıkladı. Enflasyon görünümü iyileşene kadar faiz oranlarının uzun süre daha mevcut seviyelerde veya daha düşük seviyelerde kalabileceği belirtildi. Avrupa Merkez Bankası Haziran'da % 1.2 olarak gördüğü 2019 yılı büyüme tahminini % 1.1'e, 2020 tahminini % 1.4'ten % 1.2'ye indirdi. Enflasyon tahminleri de aşağı yönlü revize edildi. Buna göre 2019 yılı Euro Bölgesi enflasyon beklentisi % 1.3'ten % 1.2'ye, 2020 tahminini % 1.4'ten % 1'e çekildi.

Euro Bölgesi sanayi üretimi temmuz ayında aylık -%0.4 ve yıllık -%2.0 olarak açıklandı.