Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarında, ABD Başkanı D. Trump ile samimi ve güçlü bir diyaloglarının olduğunu söyledi. 20 Milyar Dolar seviyesindeki ticaret hacminin gerçek potansiyelinin çok altında olduğunu, Trump ile serbest ticaret anlaşması müzakerelerine başlanması konusunu da gündeme aldıklarını belirtti. 17 yıl önce göreve geldiklerinde ihracatın 36 milyar dolar olduğunu, şu an ise 170 milyar dolara ulaştığını kaydetti. 

Ticaret Bakanı Pekcan, ABD ile sektörel komiteler kurulmasına karar verdiklerini belirtti. Türk ve ABD'li firmaları bir araya getirecek bu komitelerin sonuç odaklı çalışacağını ifade etti. Tekstil, mobilya, mermer, otomotiv, sivil havacılık, çimento ve kimya öncelikli sektörler olarak belirlendiğini bildirdi. 

TİM Başkanı İsmail Gülle, ABD Ticaret Bakanı Ross ile olumlu görüşmeleri olduğunu ve gerekli çalışmalarla ciddi bir ticaret atağı başlatacaklarını söyledi.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB), elektrik üretim ve dağıtım sektörünün mevcut borç stokunun 47 milyar dolar civarında olduğunu ve yapılandırma ihtiyacı bulunan kredi portföyünün 12-13 milyar doları düzeyinde bulunduğunu duyurdu. 

ABD

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray danışmanı John'a Beyaz Saray'a hizmetlerine artık gerek olmadığını bildirdiğini söyledi. Önerilerinin çoğuna karşı çıktığını ve kendisinden bu sabah istifasını vermesini istediğini belirtti. Hizmetleri için teşekkür ettiğini ve gelecek hafta yeni bir Ulusal Güvenlik Danışmanı açıklayacağını ekledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, ticaret politikası bozulmalarının küresel ekonomik görünümü "kararttığı" değerlendirmesinde bulundu. Raporda, ABD ekonomisine ilişkin büyüme tahmininin de bu yıl ve gelecek yıl için 0,1 puan düşürülerek sırasıyla %2,3 ve %1,7 olarak revize edildiği bildirildi.

Avrupa

İngiltere Başbakanı Boris Johnson açıklamalarında, bir anlaşma elde edeceklerini ve 31 Ekim tarihinde AB’den ayrılacaklarını belirtti. 

Fitch raporunda, dünyanın ikinci büyük ekonomisine sahip olan Çin'in ekonomik olarak yavaşlamasının etkisinin Avro Bölgesi'ndeki son büyüme rakamlarında görüldüğüne işaret edilerek, bölgenin bu yıla ilişkin ekonomik büyüme beklentisi 0,1 baz puan indirilerek %1’e, 2020’ye ilişkin büyüme beklentisi ise 0,2 baz puan azaltılarak %1,1’e düşürüldü şeklinde raporunda yer verdi. 

Asya 

Fitch raporunda, ABD’nin Çin’den yaptığı ithalatta gümrük tarifelerini ciddi şekilde artırdığı belirtilirken, Çin'in bu yıla ilişkin ekonomik büyüme beklentisinin 0,1 baz puan düşürülerek %6,1’e, 2020’ye ilişkin büyüme beklentisinin ise 0,3 baz puan azaltılarak %5,7’ye indirildiği kaydedildi.