Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

TCMB Haftalık Para ve Banka İstatistikleri'ne göre, 2 Ağustos bitimli haftada Merkez Bankası brüt Döviz rezervleri, 429 milyon dolar artışla 75 milyar 400 milyon dolar olarak gerçekleşti. Toplam rezervleri, geçen hafta bir önceki haftaya kıyasla 181 milyon dolar artarak 98 milyar 388 milyon dolardan 98 milyar 569 milyon dolara yükseldi.

ABD

ABD Başkanı Donald Trump açıklamasında, ABD'nin açık ara dünyadaki en iyi şirketlere sahip olduğunu, ama maalesef aynısını FED için söyleyebilmesinin mümkün olmadığını ifade etti.

ABD ilk işsizlik başvuruları 03 Ağustos bitimli haftada 209 bin kişi olurken, 27 Temmuz bitimli haftada devam eden işsizlik başvuruları ise 1 milyon 684 bin kişi olarak açıklandı. 

Avrupa

İtalya'da koalisyon hükümetinde Başbakan Yardımcılığı ve İçişleri Bakanlığı görevini yürüten aşırı sağcı Lig Partisinin lideri Matteo Salvini açıklamasında, yüksek hızlı tren oylamasında açıkça çoğunluğun olmadığını gördüklerini belirtti. Bir karar alması için parlamentoya gittiklerini ve sonrasında sözü artık seçmene bırakacakları ifadesini kullandı.

Asya

Çin' de Tüfe temmuz ayında beklentilerin üzerinde %2.8 olarak açıklandı.