Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Türkiye Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamasında, Türkiye S400 savunma sistemlerini alacaktır demediğini, almıştır ifadesini kullandı. Bu işi bitirdiklerini vurguladı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Savunma Bakan Vekili Patrick Shanahan ile 13 Haziran Perşembe günü telefonda görüşeceğini, ay sonunda ise Brüksel'de bir araya gelmeyi planladıklarını belirtti. Shanahan tarafından gönderilen mektuba ilişkin olarak üslubun müttefiklik ruhuna uygun olmadığını ilk andan itibaren gördüklerini söyledi. Buna göre gerekli çalışmaları yaptıklarını, gerekli cevabı hazırladıklarını ifade etti. 

TCMB haziran ayı para politikası kurulu toplantısını gerçekleştirdi. Piyasaların beklentisi doğrultusunda politika faizini %24.00 oranında sabit tuttu. Karar metninde, iç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkilerinin enflasyondaki düşüşü desteklediğine değinildi. Bununla birlikte Kurulun, fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar verildiğini belirtti. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve 12 bankanın katılımıyla kobi ve kobi dışı tüm işletmeler için 25 milyar liralık yeni kredi sağlanacağını bildirdi.

Kredi kredi asgari tutar ödemelerinde değişikliğe gidildi. Resmi Gazete'deki düzenlemeye göre önceden kart limitine göre belirlenen asgari tutar ödemesi, kart limitine bakılmaksızın tüm kartlarda asgari yüzde 30 olarak belirlendi. Bir yıllık kartlar için ise borcun asgari yüzde 40’ı ödeneceği belirtildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), kredi kartı taksit sınırlandırmasında düzenlemeye giderek, taksit sayısını mobilya alımlarında on iki aydan on sekiz aya, elektronik eşya alımlarında üç aydan altı aya çıkardığını duyurdu.

ABD 

ABD Ticaret Bakanı Ross açıklamasında, Fed’in son yapılan erken faiz artışını yeniden değerlendirmeli ifadesini kullandı. 

ABD TÜFE mayıs ayında aylık %0.1 ve yıllık %1.8 olarak açıklandı. Aynı dönemde, çekirdek TÜFE aylık %0.1 ve yıllık %2.0 olarak gerçekleşti. 

Avrupa 

Avrupa Merkez Bankası Başkanı M. Draghi açıklamasında, uzun dönemdeki temel zorluğun, yerel inovasyonun ve daha yüksek yatırıma bağlı olan daha dengeli bir büyüme ve finans modeline doğru ilerlediğini belirtti.