Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye'ye ABD ile ticarette vergi avantajı sağlayan Genelleştirilmiş Tercihler Sistemi kapsamındaki ülkeler listesinden Türkiye'nin çıkarıldığını açıkladı. Söz konusu kararın 17 Mayıs'tan itibaren geçerli olacağı belirtildi. 

ABD Başkanı Trump, ABD'nin Türkiye'den yaptığı çelik ithalatına uyguladığı yüzde 50 oranındaki gümrük vergisinin yüzde 25'e indirildiğini açıkladı. 

ABD Temsilciler Meclisi'nde Türkiye'ye Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi alması halinde yaptırım uygulanmasını isteyen bir karar tasarısı daha sunuldu. Söz konusu tasarı, F-35 uçak programından çıkarılmasını talep ettiği belirtiliyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's yayınlamış olduğu notta, Türkiye'nin görünümünün pozitife yükseltilmesinin zor olduğunu belirtti. Kurumların aşınmasının, dış kırılganlığın Türkiye'nin kredi profilini zayıflattığını söyledi. 

TCMB mayıs ayına yönelik yayınladığı beklenti anketinde, mayıs ayı için TÜFE beklentisi %1.12’den %1.48’e, haziran ayı beklentisi %0.88’den %1.10’a ve cari yıl sonu enflasyon beklentisi ise %16.23’den %16.68’e seviyesine yükseltildi. 2019 yıl sonu USDTL beklentisi 6.20 TL iken 6.43 TL’ye yükseldi. GSYH 2019 yılı büyüme beklentisi %0.6’dan %0.3 oldu.  

TCMB Haftalık Para ve Banka İstatistikleri'ne göre, 10 Mayıs haftasında Merkez Bankası brüt Döviz rezervleri, 361 milyon dolar artışla 72 milyar 994 milyon dolar olarak gerçekleşti. Toplam rezervleri, geçen hafta bir önceki haftaya kıyasla 607 milyon dolar artarak 93 milyar 51 milyon dolardan 93 milyar 658 milyon dolara ulaştı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir konuşmasında, S-400 ve Patriot görüşmeleri konusunda, ciddi bir devlet olduklarını, anlaşmanın Rusya ile devam ettiğini, ABD ile de görüşmenin sürdüğünü söyledi. 

ABD 

ABD ilk işsizlik başvuruları 11 Mayıs bitimli haftada 212 bin kişi olurken, devam eden işsizlik başvuruları 4 Mayıs bitimli haftada 1 milyon 660 bin kişi olarak açıklandı. 

ABD konut başlangıçları nisan ayında 1 milyon 235 bin adet, aynı dönemde inşaat izinleri ise 1 milyon 296 bin adet olarak gerçekleşti. 

Avrupa

IMF Başkanı Christine Lagarde, ABD ile Çin arasındaki ticari savaşa ilişkin değerlendirmesinde, hiç kimsenin ticari savaşta kazanmadığını, herkesin bundan kaybettiğini belirtti. Mevcut gerginliğin olumlu bir şekilde giderilmesinden ve tüm taraflar için karşılıklı çıkarın sağlanmasından umutlu olduklarını söyledi.