Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu açıklamasında, S-400 anlaşmasıyla ilgili erteleme veya durdurmanın gündemde olmadığını söyledi. 

Türkiye işsizlik oranı şubat ayında %14.7 olarak açıklandı. 

Hazine ve Maliye Bakanlığınca, nisan ayı bütçe gerçekleşmeleri raporu açıklandı. Merkezi yönetim bütçesinden ocak-nisan döneminde 330 milyar 430 milyon lira harcama yapıldı. Bütçe gelirleri ise bu dönemde 275 milyar 952 milyon lirayı buldu. Merkezi yönetim bütçesinde, nisan ayında 18,3 milyar lira, ocak-nisan döneminde 54,5 milyar lira açık kaydedildiği belirtildi. 

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, su fiyatlarında konutlarda yüzde 46'ya varan, iş yerlerinde yüzde 10 indirim sağlayan kararı kabul ettiğini duyurdu. 

ABD 

Bir habere göre ABD Başkanı Donald Trump otomobil ithalatına yönelik tarifeleri ertelemeyi planladığı söyleniyor. 6 aya kadar erteleme olabileceği konuşuluyor. 

ABD Hazine Bakanı Mnuchin konuşmasında, Çin ticaret müzakereleri konusunda hala yapacak çok işinin olduğunu, muhtemelen müzakerelere devam etmek için yakın zamanda Pekin’e gideceğini söyledi. 

ABD mortgage başvuruları 10 Mayıs bitimli haftada -%0.6 azaldı. 

ABD perakende satışlar nisan ayında aylık -%0.2 ve aynı dönemde çekirdek perakende satışlar aylık %0.1 olarak açıklandı. 

ABD kapasite kullanım oranı nisan ayında %77.9 olurken, aynı dönemde sanayi üretimi aylık bazda -%0.5 daraldı. 

Avrupa

Euro Bölgesi GSYIH 1Ç1 dönemde çeyreklik bazda %0.4 ve yıllık bazda %1.2 büyüme kaydetti. 

Petrol 

ABD DOE haftalık ham petrol stokları 10 Mayıs bitimli haftada 5 milyon 431 bin varil artarken, Cushing/Oklahoma stokları da 1 milyon 805 bin varil artış kaydetti.