Ekonomik Gelişmeler

Türkiye 

İstanbul Maltepe'de 1089 sandıktaki yeniden sayım işleminin sona erdiği bildirildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konuşmasında, yılın ilk çeyreğinde Türkiye’nin teknik resesyondan çıktığını gösteren veriler olduğunu, yıl sonu enflasyonunun hedeflenenden daha düşük gerçekleşeceğini söyledi. İstanbul seçimleri tekrarlansa bile yatırım konusunda bir fark yaratmayacağını, sonuç ne olursa olsun piyasalar tarafından satın alındığını söyledi. Türkiye’nin hedeflerine adım adım ilerlediğini belirtti.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıklamalarında, ABD ile Türkiye arasında ticaret hacminin 20,7 milyar dolar, hedeflerinin bunu 75 milyar dolara çıkarmak olduğunu ekledi. Dolayısıyla her sektöre ve ürüne odaklanacaklarını söyledi. 

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, İstanbul'da seçimin iptali ve yenilenmesi için itiraz dilekçesini Yüksek Seçim Kurulu’na verdi. 

Türkiye sanayi üretimi şubat ayında aylık bazda %1.3, yıllık bazda ise %5.1 daraldı. 

ABD

ABD Başkanı D. Trump, ABD'nin Yemen'deki savaşta Suudi Arabistan'a verdiği desteği kesmesini öngören yasa tasarısını veto ettiğini bildirdi. 

Boston Fed Başkanı Eric Rosengren açıklamasında, resesyon öngörmediğini, enflasyonun hedefin altında seyrettiğine değindi. Ekonominin çok iyi durumda olduğunu, buna karşın enflasyonun Fed'in yüzde 2'lik hedefinin bir parça altında olduğunu da ekledi. 

ABD sanayi üretimi mart ayında aylık olarak -%0.1 olurken, aynı dönemde kapasite kullanım oranı %78.8 olarak gerçekleşti. 

Avrupa 

Almanya ZEW mevcut durum anketi nisan ayında 5.5 ile bir önceki aya göre düşüş kaydederken, aynı dönemde Almanya ZEW beklenti anketi ise 3.1 olurken, Euro Bölgesi ZEW beklenti anketi ise 4.5 olarak gerçekleşti. 

İngiltere’de işsizlik oranı şubat ayında beklentiler doğrultusunda %3.9 olarak açıklandı. 

Asya 

Çin ekonomisi 1Ç döneminde yıllık bazda % 6.4 ile beklentilerin üzerinde büyüdü. 

Çin’de sanayi üretimi mart ayında yıllık bazda beklentilerin üzerinde %8.5 olarak açıklandı.