Ekonomik Gelişmeler

Türkiye 

TCMB Başkanı Çetinkaya ABD’de yaptığı sunumunda, iç talebin koşullarındaki gelişmeler ve para politikasındaki sıkı duruş, enflasyon göstergelerinde bir miktar iyileşmeye yol açtığına değindi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's açıklamasında, Türkiye'de açıklanan reform programının içeriğinin zayıf olduğunu bildirdi. Yeni programda kamu bankalarının sermayelerini güçlendirmeye odaklı bazı adımlar atıldığı, ancak Eylül 2018'de açıklanan Yeni Ekonomi Programı'nda olduğu gibi bu programda da birçok önemli politika alanlarına dair fazla detay yer almadığı belirtildi. Moody's enflasyonun yıl sonunda %17 olacağını öngörürken TL'deki zayıflık, bazı vergi indirimlerinin süresinin dolması gibi nedenlerle yukarı yönlü riskler de olduğunu bildirdi. Kurum büyümeye dair ise 2019 yılında %2 küçülme beklediklerini ve bu yıl bütçe açığının ise % 3.3 olmasını beklediklerini ifade etti. 

Uluslararası Para Fonu Avrupa Departmanı Direktörü Thomsen açıklamasında, Türkiye için sıkı para politikasının ve enflasyon beklentilerini yeniden kontrol altına almanın kritik önemde olduğunu belirtti.

ABD

ABD Başkanı Trump açıklamasında, Fed'in adımları olmasaydı hisse senedi piyasasının 5,000-10,000 puan yukarıda olacağını belirtti.

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, gazetecilere yaptığı açıklamasında ABD-Çin ticaret müzakelerinde sona yaklaşmış olmayı umduğunu söyledi. 

Fed Başkanı Jerome Powell'ın Demokrat kanun yapıcılara siyasi baskıyı dikkate almadığını söyleyerek merkez bankasının bağımsızlığını savunduğu belirtildi. 

Konuya yakın kaynakların haberine göre, ABD Başkanı Donald Trump'ın özel olarak, Herman Cain'in Fed'in yönetim kurulu üyeliği konusunda sorun yaşayacağını bildiğini söylediğini belirtti.

Avrupa

Euro Bölgesi sanayi üretimi şubat ayında aylık -%0.2 ve yıllık -%0.3 olarak açıklandı. Aylık veri %1.4’den %1.9’a, yıllık veri ise -%1.10’dan -%0.7’ye revize edildi.