Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

İddaa ihalesini Demirören grubuna bağlı Şans Girişim’in kazandığı duyuruldu.

ABD

ABD Başkanı Donald Trump'ın, ticaret müzakeresini sürdürmek amacıyla Çin ürünlerine uygulanması planlanan gümrük vergileri için belirtilen tarihi 60 gün uzatmayı planladığı belirtildi.

ABD Başkanı Trump, Venezuela'daki son gelişmeler hakkında, birçok çözüm önerisinin mevcut olduğunu, tüm seçenekleri değerlendirdiklerini ifade etti.

Çin haber ajansı Şinhua, ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ve Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ile Çin Merkezi Maliye ve Ekonomi Liderlik Grubu Ofisi Direktörü ve Başbakan Yardımcısı Liu Hı liderliğindeki heyetlerin Pekin'de ticari müzakerelere başladığını duyurdu.

Atlanta Fed Başkanı Bostic açıklamasında, kendi model tahminine göre 2019'da bir artış var şeklinde konuştu.

ABD’de enflasyon ocak ayında aylık olarak %0 ve yıllık olarak %1.6 olarak açıklandı. Aynı dönemde, çekirdek enflasyon aylık %0.2 ve yıllık %2.2 olarak gerçekleşti.

Cleveland Fed Başkanı Mester açıklamasında, ABD ekonomisinin küresel büyümeye yönelik risklere rağmen iyi durumda olduğunu söyledi. Gelen verilerin çoğu, daha yavaş ancak halen sağlam büyüme ile uyumlu olduğuna değindi. 

Avrupa

İngiltere Başbakanı T. May açıklamasında, hükümetin pozisyonunun 29 Mart tarihinde AB’den ayrılmayı istemek olduğuna değinildi.

AB komisyonu açıklamalarında, Brexit’in uzatılması için herhangi bir talebin gelmediğini, Brexit’in son tarihinin uzatılmasının normal olarak açık uçlu olmadığını belirtti.

İngiltere’de enflasyon ocak ayında aylık -%0.8 ve yıllık %1.8 olarak açıklandı. Aynı dönemde, çekirdek enflasyon yıllık olarak %1.9 olarak gerçekleşti. 

Euro Bölgesi sanayi üretimi aralık ayında aylık -%0.9 ve yıllık -%4.2 olarak ilan edildi. 

OECD Genel Sekreteri Angel Gurria açıklamasında, küresel ekonomide resesyon beklemediğini söyledi.

AB, Suudi Arabistan'ı, terörün finansmanı ve kara para aklama ile mücadelede başarısız ülkeler listesine eklediğini duyurdu.

İspanya’da azınlık hükümetinin sunduğu 2019 bütçesi mecliste reddedildi. Başbakan Pedro Sanchez'in erken seçim kararı alması beklenildiği belirtildi.