Ekonomik Gelişmeler

Türkiye 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, 1 yıl (336 gün) vadeli, kuponsuz Hazine bonosunun yeniden ihracını gerçekleştirdi. İhalede bileşik faiz %19,26 oldu. Hazine böylece piyasaya toplam 2 milyar 510,3 milyon lira borçlandı.

ABD

ABD Başkanı Donald Trump açıklamasında, Çin ürünlerine yönelik tarife artırımında 1 Mart tarihini uzatabileceklerini ifade etti. 

Fed Başkanı Powell konuşmasında, faiz kararlarının ekonomiye etki etmesinin zaman alabileceğini söyledi. 

ABD yönetimi, Başkan Donald Trump'ın ticaret savaşını noktalandırmak için Xi Jinping ile görüşmek istediğini belirtti. 

Avrupa

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney konuşmasında, para politikasında zamanla ılımlı bir sıkılaşmanın enflasyon hedeflerine ulaşmada muhtemelen yeterli olabileceğini belirtti. Brexit’in uluslararası işbirliği ve sınır dışı ticaretin yeni şekline öncülük edebileceğine değindi. Kısa vadede, zor bir Brexit’ten sebep karlara bir olumsuz etkinin olabileceğini vurguladı. Resesyon riskinin İngiltere’de hala olduğunu da belirtti. Son verilerin, Brexit geçişinin önemini vurguladığını, son GSYH rakamlarının büyük ölçüde BoE’nin tahminleriyle örtüştüğünü de ifade etti. 

İngiltere Başbakanı T. May açıklamalarında, bu hafta AB liderleriyle konuşacağını, müzakerelerin kritik bir aşamada olduğunu ve sakinliklerini korumaları gerektiğini belirtti. 

Petrol 

OPEC'in ocak ayı verilerine ilişkin petrol piyasası raporuna göre, ocakta küresel petrol arzı bir önceki aya göre günlük 1,03 milyon varil azalarak yaklaşık 99 milyon 320 bin varil oldu. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütünün (OPEC) günlük ham petrol üretimi ocakta geçen yılın aralık ayına göre günlük 797 bin varil azalarak 30 milyon 810 bin varile düştü.