Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Başkanı Trump'ın "Kürtlere saldırırlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvedeceğiz" sözlerine, "Suriyeli Kürtleri PKK ile bir tutmak ölümcül bir hata olduğunu, onlara karşı savaşmayı sürdüreceklerini tepki gösterdi.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan açıklamasında, 2019 yılında ihracatçılara 3 milyar 104 milyon liralık destek vereceklerini bildirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Kasım 2018 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı. Cari işlemler hesabı kasım ayında 986 milyon dolar fazla verdi. Bunun sonucunda on iki aylık cari işlemler açığı 33 milyar 932 milyon dolara geriledi. 

TCMB ocak ayı beklenti anketini yayınladı. Ankette, 2019 yılı enflasyon beklentisi bir önceki anket dönemine göre %1.56’dan %1.16’ya geriledi. Cari yıl sonu TÜFE beklentisi ise %16.45 olarak duyuruldu. 2019 yıl sonu USDTL beklentisi bu anket döneminde 6.18 TL oldu. GSYIH 2019 yılı büyüme beklentisi bir önceki anket döneminde %1.5 iken bu anket döneminde %1.4 oldu. 

ABD 

ABD Başkanı Donald Trump, twitter hesabından yaptığı açıklamasında, Kürtlere saldırırlarsa Türkiye'yi ekonomik olarak mahvedeceklerini ifade etti. 20 millik güvenli bölgeyi kuracaklarını, aynı şekilde Kürtlerin de Türkiye'yi provoke etmesini istemediklerini ifade etti.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, mevkidaşı Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ile yaptığı görüşmeye ilişkin bilgi verdi. Pompeo, Suriye'deki durumla ilgili olarak olumlu bir sonuca ulaşma konusunda iyimser olduğunu belirtti. 

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Bolton konuşmasında, Türkiye ile askeri iletişim gelecek hafta devam edeceklerini bildirdi.

ABD enflasyonu aralık ayında aylık -%0.1 ve yıllık %1.9 olarak açıklandı. Aynı dönemde, çekirdek enflasyonu aylık %0.2 ve yıllık %2.2 olarak gerçekleşti. 

Avrupa 

İngiltere’de GSYIH 3Ç dönemde çeyreklik bazda %0.2 büyüme kaydetti. Yıllık olarak ise %1.5 büyüdü. 

Kasım ayında İngiltere sanayi üretimi aylık -%0.4 ve yıllık -%1.5 olarak açıklandı. 

Asya

Çin’de aralık ayında ihracat, dolar bazında bir önceki yıla göre yüzde 4.4 gerilerken, ithalat yüzde 7.6 düştü.