Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak KOBİ'ler için hazırlanan yeni kredi paketi açıkladı. İmalat ve ihracatçı firmalara 1 milyon lira, diğer sektörlere ise 500 bin lira kredi verilecek. 6 ay geri ödemesiz kredi için faiz oranı yüzde 1,54 olarak uygulanacak. 20 milyar liralık paketten 40 bin işletme faydalanacak.

Hazine, Nisan 2029 vadeli tahvil ihracıyla 2 milyar dolar borçlandı. Tahvile toplamda 200'den fazla yatırımcı, ihraç tutarının iki katından fazla talep gösterdi ve yatırımcıya getirisi ise yüzde 7.68 oldu.

TCMB’nin kur ve fiyat hareketlerinden arındırılmış verilerine göre yabancılar 04 Ocak ile biten haftada hisse senedinde 83 mn $ ve DİBS’te 102 mn $ satıcılı oldular. Yabancılar yeni yılın ilk haftasına satıcılı başladılar.

ABD
Fed Başkanı Jerome Powell Washington DC Ekonomi Kulübü'nde yaptığı konuşmada "Fed faiz oranları konusunda sabırlı olma yeteneğine sahip" dedi.

Haftalık olarak açıklanan devam eden işsizlik başvuruları 29 Aralık haftasında 1714K olan beklentiye karşılık 1722K olarak açıklandı. 5 Ocak haftasını yansıtan ilk işsizlik başvuruları 225K beklentiye karşılık 216K olarak geldi.

Avrupa
13 Aralık’ta gerçekleştirilen Avrupa Merkez Bankası toplantı tutanakları açıklandı. Buna göre, tutanaklarda petrol fiyatlarında dikkate değer bir düşüş olduğunu ve mali teşvikin yukarı yönlü riskleri taşımasının muhtemel olduğu belirtildi. 

Petrol
İran Petrol Bakanı Bijan Zanganeh, ABD'nin ülkesine yönelik yaptırımlarının tamamen yasadışı olduğunu ve Tahran'ın bunlara uymayacağını bildirdi.

Asya
Çin Devlet Başkanı Yardımcısı Liu He'nin 30 ve 31 Ocak'ta ticaret müzakerelerini sürdürmek amacıyla Washington'da bulunması bekleniyor.