Ekonomik Gelişmeler

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak konuşmasında, cari açıktaki düşüşe dikkat çekti ve yıl sonunda cari dengenin çok daha sürprize gebe olduğunu, detayını vermek istemediğini belirtti. Türkiye ekonomisinde, alınan tedbirlerle çok ciddi bir refleks gösterdiklerini de ifade etti. kasım ve aralık aylarında enflasyonda çok daha iyi neticelerle karşı karşıya olacaklarının da altını çizdi. 

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's yayınlamış olduğu raporda, Türkiye ekonomisinin büyük bir ihtimalle resesyona girdiğini belirtti. Kurum, Türkiye'nin 2019 ortasına kadar her çeyrekte daralmasını beklediğini raporunda yer verdi. Türkiye’nin dış şoklara karşı duyarlı kalmayı sürdürdüğünü de vurguladı.

TCMB Haftalık Para ve Banka İstatistikleri'ne göre, 2 Kasım haftasında Merkez Bankası brüt Döviz rezervleri 1 milyar 579 milyon dolar artışla 69 milyar 185 milyon dolar olarak gerçekleşti. Toplam rezervleri, geçen hafta 1 milyar 860 milyon dolar artarak 88 milyar 142 milyon dolara yükseldi.

ABD

Dışişleri Komitesi Başkanlığına geçmesi beklenen Demokrat Temsilciler Meclisi üyesi Eliot Engel, "Beyaz Saray artık bizi dikkate almalı. Almazlarsa bizi dikkate alana kadar her şeyi yapacağız" dedi. (Bloomberg HT)

ABD ilk işsizlik başvuruları 03 Kasım bitimli haftada 214 bin kişi olurken, bir önceki haftanın rakamı 214 binden 215 bine revize edildi. ABD devam eden işsizlik başvuruları 27 Ekim bitimli haftada 1 milyon 623 bin kişi olarak açıklandı. 

Fed beklentiler doğrultusunda kasım ayı toplantısında politika faizini %2.00 - 2.25 olarak sabit tuttu. Açıklanan karar metnine göre, ABD'nin ekonomisinin ve işgücü piyasasının güçlü olduğu, ekonomik faaliyetin güçlü bir oranda artmakta olduğunu ve istihdam artışlarının güçlü olduğunu kaydetti. Bunun yanı sıra Fed düşen işsizlik oranına dikkat çekti. Öte yandan, Fed, daha kademeli faiz artırımına ilişkin görünümünü tekrarladı. 

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi açıklamasında, önemli miktarda parasal genişlemenin hala gerekli olduğunu belirtti. Ticari gerginliğin yükselmesinin güveni etkilediğini ve enflasyonun hedefe yakınsamaya devam ettiğini ifade etti.