Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, IMF ve Dünya Bankası Yıllık Toplantısı için Bali'de yaptığı sunumda cari işlemler açığının daralmaya devam edeceğini kaydetti. Çetinkaya, sunumunda, küresel büyümenin 2018 yılının ilk yarısında güçlü kaldığını ve küresel para politikası normalleşmesinin sürmesinin beklendiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca hazırlanan 2019-2021 dönemi Orta Vadeli Mali Plan'a (OVMP) onay verdi. Buna göre, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Strateji ve Bütçe Başkanlığınca, 2019-2021 dönemine yönelik hazırlanan OVMP'de, ekonomi politikasının temel amacı, kısa vadede fiyat istikrarının ve finansal istikrarın yeniden tesis edilmesi, ekonomide dengelenmenin ve bütçe disiplininin sağlanması, orta vadede sürdürülebilir büyüme ve adaletli paylaşıma yönelik ekonomik değişimin gerçekleştirilmesi olarak ifade edildiği ve söz konusu dönemde sıkı para ve maliye politikalarının eşgüdüm içinde yürütüleceğine değindi.

Türkiye'nin cari işlemler hesabı, ağustos ayında 2 milyar 592 milyon dolar fazla verdi. 12 aylık cari açık ise 51 milyar 125 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

ABD
ABD Başkanı D. Trump, Fed Başkanı Powell’ı kovmayacağını söyledi. Aynı zamanda, Doların güçlü olmasının, ihracat açısından olumlu olmadığını da vurguladı.

ABD Başkanı D. Trump konuşmasında, Fed’in fazla agresif olmakla büyük bir hata yaptığını söyledi. ABD hisse senetlerindeki sert satışların ticaret savaşından kaynaklı olmadığını, Fed politikaları ile ilişkili olduğunu ifade eden Trump, Fed’in kafayı yediğini de belirtti.

ABD beyaz saray danışmanı açıklamalarında, ABD Başkanı D. Trump’ın Fed’e politika dayatmadığını, Fed Başkanı Powell’ın politikasıyla hedefte olduğunu belirtti. Çin’in ABD’nin taleplerine yanıtlarının tatmin edici olmadığını, ABD ekonomisinin çok güçlü ve bu hisseler için güven sağlayacağını vurguladı.

ABD enflasyon eylül ayında aylık olarak %0.1 ve yıllık olarak %2.3 olarak açıklandı. Aynı dönemde, çekirdek enflasyon aylık olarak %0.1 ve yıllık olarak %2.2 olarak gerçekleşti.

ABD reel ortalama haftalık kazançlar eylül ayında yıllık olarak %1.1 ve saatlik kazançlar %0.5 olarak açıklandı. 
ABD ilk işsizlik başvuruları 06 Ekim bitimli haftada 214 bin kişi olurken, 29 Eylül biten ile haftada devam eden işsizlik başvuruları 1 milyon 660 bin kişi olarak gerçekleşti.

Petrol 
ABD DOE ham petrol stokları 05 Ekim bitimli haftada beklentilerin üzerinde 5 milyon 987 bin varil, Cushing/Oklahoma stokları ise 2 milyon 359 bin varil artış kaydetti. Verinin üretim tarafı ise bir önceki haftaya göre 100 bin varil artmış durumda.