Ekonomik Gelişmeler

Türkiye
ABD Dışişleri Sözcüsü Nauert, Türkiye ile müzakere sürecinin devam ettiğini açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın bugün “Yeni Ekonomi Modeli”ne ilişkin çerçeveyi açıklayacağı belirtildi. Ayrıca yapılan açıklamalarda, cari açığın %4 civarında dengeleneceği, banka ve şirketlerde kur ve likidite riskinin olmadığı, OVP çalışmalarının devam ettiği ve 2019 yılı büyümesinin %3-4 aralığında olabileceği ifade edildi. 

Amerikalı papaz Brunson konusu ve ABD'nin Türkiye'ye yaptırım kararıyla ilgili süreci görüşmek için başkent Washington'da bulunan Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal'ın başkanlık ettiği Türk heyeti, Türkiye’ye döndü.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch açıklamasında, not indiriminden bu yana Türkiye'de görünümün kötüleştiğini ve Türk Lirası'ndaki düşüşün hızla durdurulması gerektiğini bildirdi. Türkiye'deki gelişmeleri yakından takip ettiklerini ve Aralık ayındaki not değerlendirmesine kadar birçok şeyin değişebileceğini vurguladı. 

TCMB Haftalık Para ve Banka İstatistiklerine göre, 3 Ağustos ile biten haftada, Merkez Bankası brüt Döviz rezervleri 2 milyar 463 milyon dolar artışla 80 milyar 793 milyon dolar olarak gerçekleşti. Toplam rezervleri, geçen hafta 2 milyar 307 milyon dolar artarak 102 milyar 919 milyon dolara yükseldi.

ABD
ABD ÜFE temmuz ayında aylık olarak %0 ve yıllık olarak %3.3 olarak açıklandı. Aynı dönemde, çekirdek ÜFE aylık %0.1 ve yıllık %2.7 olarak gerçekleşti. 

ABD’de ilk işsizlik başvuruları 04 Ağustos bitimli haftada 213 bin kişi olurken, 28 Temmuz ile biten haftada devam eden işsizlik başvuruları 1 milyon 755 bin kişi olarak açıklandı. 

Asya
Japonya 2. çeyrek büyüme verisi çeyreklik bazda %0.3 olan piyasa beklentisine karşın %0.5 ve yıllık bazda %1.4 piyasa beklentisine karşın %1.9 büyüme sağladı.