Ekonomik Gelişmeler

Türkiye 

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek konuşmasında, seçim sonrası yapısal reformları hızlandıracaklarını belirtti. Cari açık ve enflasyona odaklanıp aşağı indireceklerini ifade etti. 

Türkiye sanayi üretimi nisan ayında aylık bazda %0.9 ve yıllık bazda %6.2 olarak açıklandı.

Maliye Bakanı Naci Ağbal açıklamalarında, mayıs ayının bütçe fazla vereceğini, ekonomideki canlılığın, eski ve yeni yapılandırma kanunlarının ve imar barışı uygulamasıyla yıl sonuna kadar bütçeye 70 milyar lira civarında ilave gelir geleceğini ifade etti. 

Fitch yayınladığı raporunda, Türkiye’nin 2018 sonunda %4,5, 2019 sonunda %3,6, 2020 yılında ise %4,8 seviyesinde büyüme kaydetmesini, Türkiye’de enflasyonun bu yılın sonunda %11,8, gelecek yılın sonunda %10,0, 2020 yılında ise %9,0 seviyesinde gerçekleşmesinin öngörüldüğü kaydedildi. Ayrıca, politika faiz oranının bu yılın sonunda %16,75, gelecek yıl %14,0, 2020 yılında ise %12,00 seviyesinde olmasının beklendiği belirtildi.

JCR Eurasia Rating Başkanı Orhan Ökmen, Para politikasının kontrol kaybına dayalı olarak, Türkiye ekonomisi, 2018 Mayıs ayı içerisinde ortaya çıkan döviz krizi eşiğinden dönerek yeniden dengelenme sürecine girdiğini belirtti. Ayrıca Ökmen, yüksek döviz borcu olan özel sektörün zayıflayan likidite olanaklarını yeniden düzeltmek için yapılan faiz artışı, ekonomide devam eden yavaşlamayı daha da hızlandıracağını söyledi.

ABD

Fed beklendiği gibi faizlerini 25 baz puan arttırdı ve %1.75-%2 aralığına yükseltti. Karar metninde ekonomiye yönelik daha şahin ifadeler bulunurken, enflasyon ve çekirdek enflasyon ile ilgili olarak %2 hedefine yaklaştığı ifade edildi. 2018 yılı için dört faiz artırılacağı belirtildi. Nokta tahminlerde ise 4 faiz artırımı bekleyenlerin sayısı 7 kişiye yükselirken, 3 faiz artırımı bekleyenler 5 kişi. 2018 yılı için PCE enflasyon beklentisi %1.9’dan %2.1’e yükseltildi. Çekirdek PCE enflasyon beklentisi ise %1.9’dan %2’ye yükseltilmiş oldu. İşsizlik hedefi %3.8’den %3.6’ya ve büyüme beklentisi ise %2.7’den %2.8’e revize edildi.

Fed faiz kararı sonrası konuşma yapan Fed Başkanı J. Powell "Fed faiz oranlarında daha fazla kademeli artırım yapmayı bekliyor. Gelecek yıl veya sonrasında faiz oranları nötr seviyeye yaklaşacak. Son enflasyon verisi cesaret verici. Enflasyon konusunda zafer ilan etmek istemiyoruz. Bunun için çok erken. Fed, yüzde 2  enflasyon hedefine güçlü bir şekilde bağlı. Bunu değiştirecek bariyerler çok yüksek. Büyüme için görünüm olumlu olmaya devam ediyor." dedi.

ABD ÜFE mayıs ayında aylık bazda %0.5 ve yıllık bazda %3.1 olarak açıklanırken, aynı dönemde çekirdek ÜFE aylık olarak %0.3 ve yıllık olarak %2.4 olarak gerçekleşti. 

Avrupa 

İngiltere’de enflasyon mayıs ayında aylık olarak %0.4, yıllık olarak %2.4 ve aynı dönemde çekirdek enflasyon yıllık olarak %2.1 olarak gerçekleşti. 

Petrol 

ABD DOE ulusal haftalık ham petrol stokları 08 Haziran haftası ile biten haftada 4 milyon 143 bin varil azalırken, Cushing/Oklahoma stokları 687 bin varil azalma kaydetti. Verinin üretim tarafına bakıldığına 100 bin varillik artış dikkat çekiyor.

Asya

Çin'de mayıs ayında sanayi üretimi yıllık bazda %6.8 seviyesinde açıklandı. 

Japonya'da nisan ayını yansıtan sanayi üretimi yıllık olarak %2.6 olarak gerçekleşti.