Ekonomik Gelişmeler

Türkiye 

Hazine düzenlemiş olduğu ihalelerinde iki yıllık tahvilin ilk ihracında ortalama bileşik faiz %13.75, gösterge 10 yıllık tahvilin yeniden ihracında ise ortalama bileşik faiz %12.33 oldu. Hazine, 3.1 milyar lira borçlandı. 

ABD 

ABD Başkanı Donald Trump'ın, Allianz Başekonomi Danışmanı Muhammed El-Erian'ı ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Başkan Yardımcılığı için değerlendirdiği iddia edildi.

ABD Merkez Bankası (Fed) Atlanta Şubesi Başkanı Raphael Bostic, önümüzdeki birkaç yıl boyunca kademeli faiz artışlarına devam edilmesinden yana olduğunu söyledi.

Fed Başkanı Janet Yellen konuşmasında, Fed içinde ileri dönük yönlendirmenin her parçasının ekonomik görünüm koşuluna bağlı olması gerektiğini, gelecek kararlarının üzerinde ekonomik koşulların önemini her zaman vurgulamaya çalıştıklarını ve çok sayıda Fed üyesinin konuşmasının kamuoyunun aklını karıştırabileceğini belirtti. Ayrıca, piyasaları bilanço planlarına hazırlamanın da önemli olduğunu vurguladı. 

Dallas Fed Başkanı Kaplan açıklamalarında, Fed’in Aralık toplantısında faiz artırımı yönünde oy kullanmayı ciddi şekilde gözden geçirdiğini belirtti. Kaplan, çekirdek enflasyonu ise yakından izlediğini konuşmasında yer verdi. 

ABD ÜFE ekim ayında aylık bazda %0.4 ve yıllık bazda %2.8 olarak açıklandı. Aynı dönemde, çekirdek ÜFE rakamı ise aylık bazda %0.4 ve yıllık bazda %2.4 olarak gerçekleşti.

Avrupa
 


Avrupa Merkez Bankası Başkanı Draghi konuşmasında, sözlü yönlendirmenin artık tam bir para politikası aracı haline geldiğini belirtti.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Mark Carney açıklamalarında, Brexit nedeniyle gelirler üzerinde bir etkinin olduğunu, Brexit sonrasında makul bir geçiş döneminin olmasını istediklerini ve İngiltere, Brexit nedeniyle şimdi olağandışı koşullar altında olduğunu ifade etti.

Euro Bölgesi ekonomisi 3. Çeyrekte çeyreklik bazda beklentiler çerçevesinde %0.6 büyürken, geçen yılın aynı dönemine göre ise %2.5 büyüme kaydetti.

Almanya ZEW mevcut durum anketi kasım ayında beklentilerin üzerinde 88.8, ZEW beklenti anketi ise beklentilerin altında 18.7 olarak açıklandı. Aynı dönemde, Euro Bölgesi ZEW beklenti anketi ise 30.9 olarak gerçekleşti.

İngiltere’de enflasyon ekim ayında aylık bazda %0.1 ve yıllık bazda %3.0 olarak açıklanırken, aynı dönemde çekirdek enflasyon %2.7 ile bir önceki döneme göre değişiklik göstermedi.

Petrol 

Uluslararası enerji ajansının(IEA) aylık petrol piyasası raporuna göre, OPEC’in ham petrol üretimi ekim ayında bir önceki aya oranla günlük 80 bin varil azalışla 32 milyon 530 bin varile gerilediği görülmekte. IEA tahminlerine göre, 2018'de OPEC dışı ülkelerin günlük petrol üretimi ortalama 1 milyon 440 bin varil artacağı belirtildi. Rapora göre, 2018'de küresel petrol talebinin günlük 1 milyon 300 bin varil artışla ortalama 98 milyon 900 bin varil olması beklentiler arasında.

Japonya

Japonya'da 3. çeyrek dönemi büyümesi %0.4 piyasa beklentisine karşılık %0.3 oranında geldi.