ECB varlık alımını yavaşlatıyor

Banka politika faiz oranında bir değişikliğe gitmedi. Politika faizini %0.00, borç verme faiz oranını %0.250 ve mevduat faizini ise %-0.400 olarak sabit tuttu.

ECB QE alımlarını mevcutta devam eden aylık 60 milyar Euro'dan, Ocak 2018'den başlayıp Eylül 2018'e kadar, 30 milyar Euro'ya düşüreceğini bildirdi. Böylece ECB, QE programı için çok yumuşak bir çıkış sürecini başlatmış oldu.
Bugün alınan karar ECB para politikasına büyük bir darbe yaratacak nitelikte değil. Agresif bir geçiş olduğunu söylemek zor. ECB Euro’nun değerlenmesini veya tahvilin getirilerinin artmasını görmeden, mümkün olduğu kadar temkinli bir şekilde çıkmaya başlamadığı istediğini gösteriyor. ECB, enflasyonda yüzde 2’lik hedefine ulaşana kadar varlık alım programındaki kararlılığını sürdürüyor. 

Piyasalar ECB'nin para politikasını sonlandırmasına yönelik bir beklenti içeresindeydi. Ancak bugün alınan kararın ucu açık. Eylül ayı sonrasında varlık alım programının devamına yönelik bir emare yok. Bu durum piyasalarda sınırlı da olsa Euro aleyhine algılandı. 

Burada kritik nokta, ECB'nin gerektiğinde programı tekrar genişletebileceğine yönelik algının devam ediyor olması. Hatırlanacağı üzere Draghi hemen hemen her konuşmasında bu vurguya da yer vermişti. Bu toplantıda da aynı mesajlara yer verdi. Draghi her hâlükârda programının devam edeceğini tekrarladı. Aynı zamanda Draghi programın vadesinden sonra da uzun bir süre devam etmesini öngördüklerini vurguladı. Aslına bakarsanız bu açıklamalar piyasaların bilmediği ve yabancı olduğu açıklamalar değil.

ECB kararları ve Draghi açıklamaları şahin olarak nitelendirilmedi. Fed'in 2018 yılına yönelik yol haritasını açıklamadan çok şahin bir duruşta olmasını beklemiyorduk. Diğer yandan Fed Başkanının kim olacağına yönelik gündem de oldukça sıcak. 

Piyasanın ilk tepkisi Euro satış yönünde oldu. Buna karşın EUR/USD bir süredir sürdürdüğü yatay seyrini bozmuş değil. 1.1680 (200 haftalık hareketli ortalama) altındaki seyirlerde satış hızında artış oluşabilir. Yukarıda ise 1.1850 önemli bir direnç olmaya devam ediyor.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.