ABD doları geçtiğimiz hafta hem bütçe tasarısının Senatodan geçmesinden destek bulurken hem de F">

Dolar hareketi küresel mi?

ABD doları geçtiğimiz hafta hem bütçe tasarısının Senatodan geçmesinden destek bulurken hem de Fed başkanına yönelik beklentiler ile pozitif fiyatlandı. Ekim ayının son haftasında da biz yine doların toparlanma isteğiyle olduğunu izledik. Özellikle de dün akşam saatlerinde Bütçe tasarısının temsilciler meclisinden de geçmesi ile birlikte dolardaki olumlu süreç iyice körüklendi. Dün akşam saatlerinde Dolar endeksi 95.0 seviyelerine kadar yaklaştı ve anlık olarak seyri yine aynı seviyelere yakın noktada gerçekleşiyor. 

ABD doları bütçe tasarısının geçmesinden ziyade, vergi reformunun demokratlar olmadan kabul edileceğine yönelik oluşan beklentiler ile güçlü durduğu söylemek mümkün. Çünkü Bütçe tasarısı 2018 mali yılına ait ve bu vergi reformu için onay kapılarını araladı. Gelecek hafta Cumhuriyetçilerin vergi tasarısına ilişkin hatları kamuoyuna açıklaması bekleniyor. Kasım ayının ilk haftasında ise bunun yasa teklifi haline gelmesi tahmin ediliyor. Şimdilik bunu +1 olarak dolara ekleyebiliriz. Peki bu seyri bozacak gelişmeler nedir diye baktığımızda Fed başkanı olduğu söylenebilir. Çünkü yeni başkana yönelik beklentiler doların pozitif seyrini desteklerken bunun netleşmemesi ya da bu sürecin zaman alması doları negatif etkilemesi söz konusu olabilir. İsmi geçen adaylara bakıldığında Fed’in başkan koltuğunda oturan J.Yellen, yönetim kurulu üyesinden J.Powell ve aday gösterilen J.Taylor yer alıyor. Yellen ve Powell’i aynı tabloda değerlendirmek mümkün. Görüş olarak bir birine yakın değerlendirilen bu iki adaydan birinin gelmesi doların pozitif ivmesine ara vermesine neden olabileceği gibi Taylor isminin netlik kazanması ise yeni bir gündemi takip etmemize neden olabilir. O da Taylor rallisi demek daha uygun olabilir.

Gelişmeler bu şekilde sıralanıyor.  Bugünün gündeminde de ABD’de 3.çeyrek dönemine ait ekonomik büyüme rakamları var. Peki, dolardaki bu hareketi küresel olarak değerlendirilebilir mi?

USDTRY paritesi 3.84 yükseldi, EURUSD 1.1616 seviyesine ve GBPUSD paritesi ise 1.3070 seviyesine kadar geri çekildi. Diğer tarafta altın 1265$ altına inemiyor, ABD 10 yıllık tahvil faizleri %2.45 çevresinde şekilleniyor. Ayrıca USDJPY paritesi önemli bir trend değişikliği yaşamadığı gibi 114.30 üzerine de çıkamıyor. Yani güçlü doların ilk etki alanı kırılgan para birimleri oldu. Euro - ECB, Türkiye - ABD vize krizi ve İngiltere - Brexit ile boğuşurken altın, yen ve ABD tahvil faizlerindeki harekete bakarak bu fiyatlamanın küresel olduğunu söylemek pek doğru gelmiyor. Özellikle de arka planda kalan Kuzey Kore füze deneme ihtimali halen daha varken risk algısı yeniden yükselmişken güçlü temellere dayalı bir dolar hareketini konuşmak şimdilik erken olabilir. 

O yüzden bugün alınacak büyüme rakamları doların görünümü açısından önemli olacak. Özellikle de Fed başkanına yönelik beklentiler henüz sonuçlanmamışken olası spekülatif açıklamalara karşı dikkatli olmak gerekebilir.