İç piyasada hazine ihaleleri, Türkiye kapasite kullanım oranı takip edilecek. Ancak, iç piyasa iç">

Bu hafta neleri konuşuyoruz?

Yeni haftaya sakin bir başlangıç yaptık. ABD ve Asya’da piyasaların kapalı olması fiyatlamalar üzerinde hacimsiz bir tablo yaratıyor. Dolayısıyla, piyasaların genelinde sakin bir görünüm izlediğimizi söyleyebilirim.

Haftanın geneline baktığımda, ABD’den açıklanacak PMI verileri ve Fed’in 30-31 Ocak tarihlerinde yapmış olduğu toplantısının tutanakları yayınlanacak. Hafta genelinde, ABD’den açıklanacak ikincil düzey veriler bulunuyor ancak etkisi Dolar üzerinde hissedilmeyebilir. ABD Doları halen temkinli dolayısıyla enstrümanların genelinde ABD Dolarına karşı iyimser bir tablonun korunduğunu söylemek mümkün. Hafta geneline baktığımda da, Dolar güçlenmek istese bile hala bu temkinli seyrini koruyabileceğini düşünüyorum.

İç piyasada hazine ihaleleri, Türkiye kapasite kullanım oranı takip edilecek. Ancak, iç piyasa için en önemli gelişme 23 Şubat tarihinde uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P’nin Türkiye hakkında değerlendirme raporu olarak karşımıza çıkıyor. S&P’den bir değişiklik beklenilmiyor Dolayısıyla, S&P kaynaklı iç piyasa üzerinde baskı hissedilmeyebilir.

Avrupa'da 25 Ocak tarihinde yapılan Avrupa Merkez Bankası toplantısının tutanakları yayınlanacak. İngiltere'den 4Ç büyüme rakamları ve Euro Bölgesinden enflasyon verileri gündemde olacaktır.

Gelelim piyasalardaki fiyatlamalara;

*USD/TL kuru için yeni bir analizim yok. Kurda, ana resimde hala bir değişiklik izlenmiyor. Bir süre daha 3.73-3.8080 aralığını izlemeye devam edebiliriz. Özellikle, aralıktaki alt ve üst seviyelerde güçlü kırılmalar oluşmadıkça kurun bu aralığı bir süre daha ihlal etmesi beklenebilir.

*EUR/TL kurunda, geçtiğimiz hafta 4.72 üzeri rekor seviye test edilmesine karşı uzun bir süredir yatay bir tablo vardı. Dolayısıyla, aşağı veya yukarı yönde tepkilerinde kur zayıf kalıyordu. Geçtiğimiz hafta, rekor seviyesini test etmesine karşın bu seviyeden kar satışları görüldü ve bu haftaya başlarken 4.65 altına doğru deneme hareketlerini bile gerçekleştirdi. Ancak, bu denemesinde de zayıf kaldı. Özellikle, Afrin ile ilgili Suriye’den gelen açıklamalar biraz iç piyasayı rahatsız edince kurda yeniden 4.65 seviyesinin üzerinde seyirler izleniyor. Açıkçası, kurun rahatlayabilmesi açısından 4.65 altı kapanışların görülmesi gerekebilir. Bunu başaramadığı müddetçe yukarı yönde potansiyelini koruyacağını düşünüyorum.

*Ons altın (XAUUSD) için bu haftada Dolar temkinli seyrettiği müddetçe yukarı yönde tepkilerin korunabileceğini söyleyebilirim. Ancak, burada dikkat edilmesi gereken nokta ise 1350$ seviyesinin üzerindeki performansı olacaktır. Kıymetli metal, bu seviyenin üzerine yerleşmekte başarısız kalırsa bu durumda aşağı yönde bir tepki alabiliriz. Ons altın, geçtiğimiz hafta çok sert bir şekilde yükselmesine karşın bu haftaya biraz daha sakin başladı. Genel görünümde, ons altında yukarı yönde gitme iştahının korunduğunu hala söyleyebilirim. Teknik göstergeler çok güçlü olmasa bile şimdilik bu tabloyu destekliyor. Ancak, şuna dikkat çekmek istiyorum. Altının talep tarafı zayıf olduğu için yükselişinde zorluk çıkarıyor. Dolayısıyla, 1350$ üzerinde güzel bir görünüm oluşmadığı müddetçe yukarı yönde tepkilerin zayıf kalabileceğini söyleyebilirim. Geri çekilmelerde 1338/1331/1322$ bölgeleri destek noktaları olarak takip edilebilir.

*EUR/USD paritesinde 50 günlük HO denk geldiği 1.22 seviyesi destek konumunda. Bu destek noktasının üzerinde kaldığı müddetçe EUR/USD paritesinde yukarı yönde tepkiler izlenmeye devam edebilir. Ancak, bu durumda bile çok güçlü olmasını beklemiyorum. Parite, 1.2555 seviyesine en yakın zamanda sıçramasına karşın bu seviyeyi aşamadığı için aşağı yönde kazançlarını geri vermeye başlamıştı. Uzun zamandır, EUR/USD’nin 1.25 ve üzerine doğru tepki verme iştahının hala korunduğunu söyleyen bir piyasa var karşımızda. Bu durumda, şunu söylemek gerek Doların zayıf seyrinden kaynaklı yukarı yönde gitmek istese bile EUR/USD paritesinin 1.25 ve üzerine doğru yerleşme durumunun olmadığını da söylemekte yarar var. Destek noktaları olarak, 1.2330/1.2285/1.22 bölgeleri takip edilebilir.

*GBP/USD paritesi içinse 200 günlük HO 1.4355 seviyesi direnç noktasıdır. Bu direnç noktasına doğru tepkisinde zayıf kalan parite için yükselme iştahı biraz zayıf. Dolar temkinli bile olsa GBP/USD için 1.3770 / 1.3845 bölgeleri destek konumundadır. Parite en yakın zamanda 1.3760 seviyesine kadar geri çekilmesine karşın bu seviyeyi aşamadığı için buradan destek aldı. Dolayısıyla, bu bölgeyi güçlü bir nokta olarak takip edebilirsiniz. Bu noktanın üzerinde kaldığı müddetçe paritenin yukarı yönde tepkisinin korunabileceğini söylemekte yarar var. Yukarıda, 1.43’lere ulaşmak için 1.4145 bölgesi ara direnç olarak takip edilebilir.