Borsa Nedir

BORSA NEDİR?

Ticarete konu olan malların ve kıymetli evrakların alım-satım işlemlerinin bir aracı kurum vasıtasıyla gerçekleştirildiği kurumsal piyasalara borsa adı verilmektedir. Ticarete konu olan mallar, emtialar olarak da bilinmekte olup; değerli madenler, sanayi metalleri, tarım ürünleri, enerji ürünleri gibi birçok malı kapsamaktadır. Emtialar fiziki olmayan şekillerde, hem spot hem de vadeli işlem piyasasında alınıp satılabilirler.

Borsa denildiğinde öncelikli olarak akla gelen ise, hisse senedi, bono, tahvil gibi kağıtlar kıymetli evraklardır. Bunun sebebi ise borsaların doğuşunun hisse senetleri ile gerçeklemiş olmasıdır. 15. yüzyılda ticaretin yaygınlaşması ile ticari işlemlere ilk dahil olan poliçeleri, hisse senetleri izlemiştir. Yoğun olarak kullanılmaya başlanan hisse senetleri; işlem hacmini arttırmış, bu işlemlerin kayıt altına alınması ve daha güvenli mekanlarda gerçekleştirilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu ihtiyacın sonucunda Belçika’da ilk borsa binası kurulmuş ve diğer Avrupa kentlerine yayılmıştır. 17. yüzyıla gelindiğinde ise dünyanın hemen her yerinde borsa binaları işlemeye başlamıştır.

BORSA NASIL ÇALIŞIR?

Borsada yapılan işlemler, arz talep dengesine göre yapılmaktadır. Bir diğer deyişle, borsadan hisse senedi satın almak isteyen bir yatırımcının işlem yapabilmesi için, bu talebi karşılayan yani hisselerini satmak isteyen yatırımcılar olmalıdır.

Borsada yapılan alım-satım işlemlerinin birçoğu hisse senetleri üzerinden yapılmaktadır. Ülke borsasından işlem gören bir hisse senedi, değer kazanmadan önce satın alınır ve değeri arttığında satışı gerçekleştirilir. Borsada yaşanan bu dalgalanmaların avantaja çevrilmesi ise borsanın yakından takip edilebilmesi gerekliliğini doğurur. Borsanın çalışma sisteminin temel konularını farklı yatırım araçlarından oluşan bir portföy ve fiyatlarda yaşanan dalgalanmalar oluşturmaktadır. Borsada işlem yapabilmek için mutlaka piyasa hakkında bilgi ve deneyim sahibi olunmalıdır.