Avustralya Doları

Avustralya Doları, Avustralya ülkesinin para birimidir. Avustralya’nın ekonomik ve siyasi istikrarı nedeniyle forex piyasasında işlem gören para birimleri arasında işlem hacmi en yüksek olan 5. Para birimidir. Piyasada ‘’AUD’’ koduyla işlem görür.  Aussie olarak adlandırılır. AUD/USD,Avustralya Doları/Dolar) AUD/NZD, (Avustralya Doları/Yeni zelanda Doları)  AUD/CAD (Avustralya Doları/Kanada Doları) , AUD/JPY (Avustralya Doları Japon Yeni) , AUD/CHF/Avustralya Doları/ İsviçre Frangı)  piyasada işlem gören BAZ DÖVİZİ AUD (Avustralya Doları)  olan döviz çiftleridir. EUR/AUD (Euro/Avustralya Doları), GBP/AUD  (Pound/ Avustralya Doları ) paritelerinde ise karşıt döviz olarak işlem görmektedir. 

Avustralya dünyanın en büyük 14. Ekonomisidir ve ticaret dengesinin artı olması nedeniyle ülke ekonomisi global krizlerden etkilenmemiştir. Ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olan tarım ve madencilik sektörü İhracat kalemlerinde de ağırlıklı bir yere sahiptir. 

Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) (Reserve Bank of Australia)  faiz kararları, işsizlik ve büyüme ilgili veriler ülke ekonomisini yakından etkileyen ekonomik göstergelerdir. Avustralya Doları, Amerikan Dolarıyla birlikte işlem gördüğü AUDUSD Paritesinde AUD Baz döviz,  USD karşıt döviz olduğundan, baz dövizi USD olan USDCAD, USDTRY, USDCHF, USDJPY gibi paritelerle arasında negatif (ters) korelasyon bulunmaktadır. Avustralya aynı zamanda  dünyanın önde gelen altın üreticilerinden biridir bu nedenle AUDUSD (Avustralya Doları/Dolar) paritesiyle altın fiyatları arasında pozitif korelasyon bulunmaktadır. Altın fiyatlarında yükseliş ülke ekonomisini olumlu etkilediğinden baz dövizi AUD olan AUDUSD Paritesi altın fiyatlarındaki yükselişten olumlu etkilenir. AUDUSD paritesinin işlem hacmi Asya ve Amerika piyasalarının açık olduğu saatlerde artış göstermektedir.